Artykuły - Przemysł chemiczny

Unia Europejska przegrała walkę o prymat w światowej branży chemicznej

10.08.2017
Autor: Dominik Wójcicki
Unia Europejska przegrała walkę o prymat w światowej branży chemicznej

Światowy przemysł chemiczny nabrał znaczącego rozpędu. W ciągu roku jego wartość zwiększyła się aż o 14%.

To naprawdę imponujący rezultat, jeśli weźmie się pod uwagę, że wzrost w roku wcześniejszym wynosił tylko 2,6%. Patrząc jednak na świat z europejskiego punktu widzenia, wcale nie ma się z czego cieszyć.

Sytuację w światowej branży chemicznej omawia najnowszy raport Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego (Cefic), będącej organizacją reprezentującą branżę działającą na naszym kontynencie. Jak zwykle dokument przedstawia szereg danych statystycznych z ostatniego analizowanego roku, wskazuje na miejsce europejskiej chemii w globalnej rywalizacji oraz wymienia trendy, które najmocniej działają na jego pozycję.

Podstawową informacją dostarczaną przez Cefic jest to, iż w 2015 r. (to ze względów metodologicznych ostatni rok poddawany analizie) obroty światowego przemysłu chemicznego wyniosły 3,534 bln euro, co oznacza wzrost o 14% względem roku wcześniejszego. Trudno przejść obojętnie obok tej wielkości, bo różnice po 2013 r. względem roku wcześniejszego sięgały 2-3%, a dla lat 2003-2013 dochodziły do niemal 9% rocznie, co było uważane za wynik bardzo dobry. Ostatni rok przebił zatem znacząco dotychczasowe osiągnięcia i wskazuje na silne fundamenty globalnego przemysłu chemicznego. Tyle tylko, że rozwój jest bardzo nierównomierny.

Nieprawdopodobny wręcz skok zanotowały Chiny, które i tak były już niekwestionowanym liderem światowej chemii. Teraz jednak wartość sprzedaży w tym kraju osiągnęła pułap 1,409 bln euro, podczas gdy rok wcześniej było to 1,084 bln euro. Jest to zatem podniesienie wartości sprzedaży o 325 mld euro w skali roku. Tymczasem łączny wzrost sprzedaży w skali całego globu wyniósł 434 mld euro. Oznacza to więc, że Państwo Środka odpowiadało za 75% całego rocznego wzrostu w wymiarze globalnym. Bez Chin ten nadzwyczajny, bo 14% wzrost byłby zatem nierealny.

Wyświetlono: 2270

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej