Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Total: produkcja etylenu w oparciu o etan

06.09.2017
Total: produkcja etylenu w oparciu o etan

Koncern Total zakończył pierwszy etap modernizacji swojego kompleksu petrochemicznego w Antwerpii. W efekcie przeprowadzonych zmian jest w stanie realizować w tej lokalizacji produkcję etylenu z użyciem etanu. Obniża to koszty produkcji tego podstawowego produktu olefinowego w porównaniu z dotychczasową prowadzoną w oparciu o naftę.

Total zainwestował 60 mln dolarów w przebudowę jednego z dwóch krakerów etylenowych i w ten sposób przystosował obiekt do odbioru etanu z Norwegii drogą morską, poprzez port w Antwerpii. Tym samym produkcja w Belgii stanie się bardziej elastyczna, gdyż etylen będzie powstawał w oparciu o rożny wsad. Z etanu pochodzić ma ponad połowa produkcji. Łączne moce produkcyjne etylenu w Antwerpii to ok. 1,1 mln ton rocznie. W ostatnich miesiącach podobne operacje przeprowadził już Total w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej.

Inwestycja stanowi tylko część szerszego projektu rozbudowy kompleksu petrochemicznego w Antwerpii. Oprócz niej Total jest w trakcie budowy nowego kompleksu rafineryjnego, w którym odbywać się będzie przekształcanie większych ilości ciężkiej benzyny w lekkie produkty, na które rośnie zapotrzebowanie - a także jednostka przetwarzania rafinerii. Powstanie również jednostka przetwórstwa gazu w surowce petrochemiczne. Prace te mają się zakończyć w drugiej połowie 2017 r.

Oprócz etylenu Total produkuje w omawianej lokalizacji inne olefiny, a także m.in. produkty frakcji C4, węglowodory aromatyczne. Antwerpia jest największym ośrodkiem produkcyjnym koncernu. W zakresie działalności rafineryjnej może się pochwalić przerobem ropy na poziomie 338 tys. baryłek dziennie.

Wyświetlono: 574

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej