Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Światowy przemysł petrochemiczny: rośnie znaczenie Iranu

24.01.2017

Trwa wspierana przez państwo irańska ofensywa na światowym rynku petrochemicznym. Władze republiki poinformowały o zamiarze budowy wielkiego kompleksu petrochemicznego w tym kraju. Koszt projektu to 11,9 mld dolarów. Termin realizacji zadania: lata 2019 – 2024.

Kompleks umiejscowiony zostanie w regionie Czabahar, w południowo - wschodnim Iranie nad Zatoką Omańską. Właśnie lokalizację w mieście portowym uznano za jedną z kilku przewag związanych z powstającą inwestycją. Inne to m.in. 20 – letnie preferencje podatkowe przygotowane przez rząd irański dla podmiotów, które zainwestują w Czabahar.

Mokran Petrochemical Complex, bo tak nazywa się projekt, składał się będzie z czterech obiektów produkujących amoniak i mocznik, czterech instalacji do produkcji metanolu i amoniaku, pięciu jednostek do produkcji metanolu, dwóch kompleksów olefinowych, jednej fabryki aromatów, jednej fabryki melaminy oraz instalacji do produkcji olefin z metanolu. Łączne moce produkcyjne wszystkich obiektów szacowane są na 25 mln ton rocznie. Inwestycja postępować będzie się w trzech etapach: w latach 2019 – 2020 (wartość poniesionych nakładów to 5,7 mld dolarów); w latach 2021 – 2022 (2,8 mld dolarów); w latach 2023 – 2024 (3,4 mld dolarów). Pierwszą instalacją, która zostanie oddana do użytku będzie ta do produkcji metanolu. Jej moce wytwórcze przewidziano na 1,65 mln ton rocznie. Gotowa będzie w 2019 r.

Czabahar stanie się miejscem, w którym powstanie trzeci największy w Iranie hub petrochemiczny. Pozostałe dwa funkcjonują w Bandar-e Chomejni oraz Asaluyeh. Udziały w powstających instalacjach obejmą albo irańskie przedsiębiorstwa, albo koncerny globalne, które zechcą zawiązać partnerstwo z lokalnymi przedsiębiorstwami.

Rozwój irańskiego przemysłu petrochemicznego trwa od kilkunastu lat. Przykładowo jeszcze w 2002 r. istniały w tym państwie tylko trzy kompleksy produkujące tworzywa sztuczne. Teraz jest ich aż 25, a w różnej fazie rozwoju znajdują się kolejne 24. Na początku tego wieku produkowano w państwie ze stolicą w Teheranie 840 tys. ton polimerów rocznie, teraz jest to 7,7 mln ton. Niebawem przybędzie kolejnych 5 mln. Największy obiekt wytwórczy o mocach 835 tys. t/r. specjalizuje się w produkcji tworzywa PET i należy do firmy Tondgooyan. W największych ilościach wytwarza się w Iranie polietylen wysokiej gęstości (1,87 mln t/r.) i liniowy polietylen niskiej gęstości (1,58 mln t/r.). Powodem takiego gwałtownego rozwoju branży jest odkrycie jednych z największych na świecie pól gazu ziemnego.

Wyświetlono: 713

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej