Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Stabilny rozwój segmentu petrochemicznego PKN Orlen

26.01.2017

Dla segmentu Downstream PKN Orlen, czyli obszaru odpowiedzialnego za petrochemię, ostatni kwartał 2016 r. był bardzo dobrym okresem.

Płocka firma poinformowała, że wynik EBITDA LIFO segmentu Downstream, w ostatnim kwartale ubiegłego roku, wyniósł 2,3 mld zł i był wyższy o 0,7 mld zł w porównaniu do analogicznego okresu roku wcześniejszego. 

Rezultat ten został osiągnięty m.in. dzięki wyższemu o 7% przerobowi ropy po uruchomieniu po postojach awaryjnych instalacji FKK i krakera parowego w Unipetrolu oraz wzrostowi łącznych wolumenów sprzedaży o 7%, w tym wyższej sprzedaży oleju napędowego o 13%, poliolefin o 32%, nawozów o 12% oraz PCW o 5%. Wynik segmentu został również wsparty o 0,3 mld zł wpływem odszkodowania z tytułu pożaru krakera parowego w Litvinowie oraz o 0,2 mld zł wpływem netto przeszacowania zapasów (NRV) oraz niższych marż handlowych na produkty rafineryjne. Wynik segmentu ograniczyły z kolei niższe marże na produktach petrochemicznych i nawozach sztucznych oraz niższa sprzedaż benzyny o 3%, olefin o 38% oraz PTA 2%.

Wyświetlono: 343

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej