Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Rynek surfaktantów bazuje na rozwoju ekologii

19.07.2017

Duże rozdrobnienie rynkowe, wysoki poziom zaawansowania technologicznego, szybko rosnąca produkcja i zużycie, a także rozwój w kierunku tworzenia coraz bardziej ekologicznych wyrobów, to główne cechy europejskiego rynku surfaktantów.

Surfaktanty (środki powierzchniowo czynne) są wyrobami chemicznymi wykorzystywanymi m.in. w tworzeniu artykułów chemii gospodarczej i przemysłowej, kosmetyków, farb i lakierów, tworzyw sztucznych. Dzięki nim możliwe jest spienianie, odpienianie, emulgowanie, zwilżanie, usuwanie zanieczyszczeń np. z tkanin. Pomagają też łączyć i uzyskiwać stabilne mieszaniny różnych substancji chemicznych, np. oleju z wodą. Technologicznie produkcja surfaktantów jest mocno skomplikowana, co jednak nie przeszkadza w tym, by istniało duże grono firm specjalizujących się w tego rodzaju aktywności. Łącznie w gronie producentów wyróżnia się w samej tylko Europie ok. 50 podmiotów.

Największymi z nich są takie koncerny chemiczne, jak BASF, AkzoNobel, Clariant, Evonik, Sasol, Huntsman, Solvay, Dow Chemical, Stepan Corporation, Shell, Cepsa. Jedynym polskim producentem jest PCC Exol. W przypadku zachodnich koncernów produkcja surfaktantów nie jest wiodącym obszarem działalności, inaczej jest w przypadku jedynego polskiego wytwórcy. Aktualna światowa wielkość rynku dla surfaktantów to ok. 20 mln ton rocznie.

W Europie, będącej największym producentem i konsumentem środków powierzchniowo czynnych, szczególnie mocno w ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na surfaktanty ekologiczne powstające na bazie surowców naturalnych o wysokim stopniu biodegradacji. Największym producentem omawianego wyrobu są na naszym kontynencie Niemcy - ok. 40% łącznej europejskiej wytwórczości. Włochy odpowiadają za produkcje ok. 20% surfaktantów, Francja ok. 10%, a Hiszpania ok 7%. Oznacza to, że ponad trzy czwarte produkcji europejskiej przypada na zaledwie cztery kraje. Jednocześnie jednak trendy wskazują, iż w najbliższych latach to w Europie Środkowej i Wschodniej rozwój rynku będzie bardziej dynamiczny.

Wyświetlono: 678

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej