Wiadomości - Chemia budowlana z kraju

Rynek chemii budowlanej w Polsce w 2016 r. - wyniki i najwięksi producenci

19.01.2017
Rynek chemii budowlanej w Polsce w 2016 r. - wyniki i najwięksi producenci

Rynek chemii budowlanej w 2016 r. wzrósł w Polsce o 10%. Takie wyniki przynosi najnowsze badanie firmy IBP Research, specjalizującej się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych.

W swoim badaniu IBP Research uwzględnił następujące obszary przemysłu chemii budowlanej: rynek klejów do płytek ceramicznych, rynek mas samopoziomujących, rynek systemów dociepleń; rynek hydroizolacji bitumicznych; rynek tynków gipsowych maszynowych; rynek tynków gipsowych ręcznych; rynek gładzi i szpachli sypkich; rynek gładzi i szpachli gotowych (w pastach); rynek  klejów gipsowych; rynek farb fasadowych.

Sumaryczna sprzedaż wymienionych produktów na polskim rynku przekroczyła w 2016 r. wielkość 2,6 mln ton. Oznacza to wzrost względem 2015 r. o prawie 8%. Jednocześnie wielkość sprzedaży w ujęciu finansowym wyniosła na polskim rynku chemii budowlanej 3,8 mld zł, co przekłada się na wzrost o 10% w stosunku do roku wcześniejszego. Warto podkreślić, iż jest to drugi rok wzrostowy z rzędu po poprzednich dwóch (2013-2014), kiedy to branża chemii budowlanej przeżywała w Polsce kryzys.

- Dynamika wartości rynku chemii budowlanej determinowana jest w zdecydowanie większym stopniu stopą zmiany wolumenu sprzedaży niż stopą zmiany cen rynkowych. Trend rozwoju rynku chemii budowlanej jest zbieżny z koniunkturą w budownictwie, aczkolwiek występuje przesunięcie czasowe związane ze specyficznym charakterem materiałów wykończeniowych (w stosunku do bazowych) oraz nałożeniem trendu absorpcji technologii chemii budowlanej (technologia docieplania, technologia gruntowania, technologia tynkowania gipsem). Pod względem konkurencyjnym rynek chemii budowlanej w Polsce przez wiele lat był nieustabilizowany, wchodziły nowe firmy, następowały przejęcia, fuzje itp., w wyniku czego obserwowaliśmy duże wahania pozycji poszczególnych marek z roku na rok. Obecnie rynek ten wydaje się już być dojrzały, w ostatnich sezonach budowlanych zmiany pozycji konkurencyjnej producentów były w wymiarze globalnym nieznaczne – komentują analitycy IBP Research.

Zdecydowanym liderem rynku chemii budowlanej w Polsce jest Grupa Atlas (obejmuje też marki: Dolina Nidy, Gipsar, Nowy Ląd, Izohan, Izolmat, Optyzar, WiM). Pierwsza siódemka producentów zaspokaja 60% tonażu zapotrzebowania rynku oraz przypada na nią 50% wartości sprzedaży. Łącznie na polskim rynku chemii budowlanej w Polsce działa ponad 100 firm, z czego ok. 30 pokrywa 90% całości sprzedaży.

Wartościowe udziały (pozycja rynkowa wg sprzedaży w złotych) w rynku chemii budowlanej w Polsce w 2016 r. 

Ilościowe udziały (pozycja rynkowa wg sprzedaży w tonach) w rynku chemii budowlanej w Polsce w 2016 r.

 

Wyświetlono: 2640

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej