Wiadomości - Przemysł kosmetyczny ze świata

Potwierdzono bezpieczeństwo fenoksyetanolu

11.04.2016

Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów potwierdził bezpieczeństwo fenoksyetanolu, jako substancji przeznaczonej do używania w kosmetykach.

Komitet zajmował się analizą fenoksyetanolu po tym, jak wpłynęły do niego wnioski o ocenę bezpieczeństwa stosowania tej substancji. Jej użycie w branży kosmetycznej motywowane jest faktem, iż uniemożliwia ona rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed wtórnym zakażeniem bakteryjnym, które może pojawić się podczas codziennego użytkowania produktu, np. nabierając krem na palec. Substancja spotykana jest we wszystkich rodzajach kosmetyków, zarówno tych spłukiwanych, jak i niespłukiwanych. Producenci kosmetyków zaczęli sięgać po fenoksyetanol w momencie wycofywania się z użycia parabenów.

Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów, który jest w UE organem oceniającym zasadność stosowania składników, których użycie jest regulowane przepisami prawa oraz których bezpieczeństwo budzi wątpliwości zaaprobował fenoksyetanol do stosowania we wszystkich produktach kosmetycznych w stężeniu nie większym niż 1%. W swojej opinii Komitet poinformował, że substancja może służyć jako konserwant we wszystkich produktach kosmetycznych, również przeznaczonych dla dzieci, przy czym w przypadku osób młodszych niż trzy lata stężenie powinno być obniżone do 0,4%.

Wyświetlono: 839

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej