Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Polwax pracuje nad zaopatrzeniem w kluczowe surowce

28.07.2017

Polwax, będący liderem polskiego rynku parafinowego przyznaje, że w kontekście wygaśnięcia 31 grudnia 2018 r. kontraktu z Grupą Lotos, czyli głównym dostawcą surowca używanego do produkcji parafinowej, pracuje intensywnie nad dywersyfikacją źródeł zaopatrzenia w kluczowe surowce oraz nad optymalizacją ich dostaw.

Z informacji przedstawianych przez Polwax wynika, że spodziewa się on, iż Grupa Lotos będzie zainteresowana podpisaniem nowego kontraktu na dostawy gaczu parafinowego, choć być może na krótszy okres i w oparciu o inne formuły cenowe niż dotychczas. Jednak pomimo dobrej woli, zarówno ze strony Lotosu, jak i spółki Polwax, rozważany jest przez nią scenariusz alternatywny, w którym to Grupa Lotos nie będzie dostarczać surowców do produkcji parafinowej. Tym samym Polwax już od 1 stycznia 2019 r. powinien mieć zapewniony wsad surowcowy na poziomie 70-75 tys. ton rocznie.

W tej chwili ok. 60-80% dostaw gaczu parafinowego dla firmy Polwax realizowana jest na podstawie długoterminowej umowy z Grupą Lotos. Oferuje ona wysokiej jakości surowiec o stabilnych i ściśle określonych parametrach. Stabilność parametrów w przypadku gaczu parafinowego w znaczący sposób upraszcza proces produkcyjny oraz ułatwia zarządzanie zapasami. Zapewnia ponadto uzyskanie wysokiej jakości produktów. Sam gacz parafinowy stanowi produkt uboczny w procesie produkcji olejów bazowych z ropy naftowej.

W naszym kraju jedynymi producentami gaczy parafinowych są Grupa Lotos i PKN Orlen. Oprócz umowy z Grupą Lotos Polwax posiadał także w minionym roku dwie inne ramowe umowy długoterminowe na dostawę surowca. Pierwszą z rosyjskim z OOO Gazpromneft, drugą z węgierską Grupą MOL. Jednocześnie prowadził Polwax rozmowy z zachodnimi producentami gaczu parafinowego w celu podpisania stosowanych umów. Niewielkie dostawy gaczu odbywały się poprzez zakupy na rynku spotowym, głównie z kierunku wschodniego za pośrednictwem krajowych i zagranicznych dostawców.

Warto wiedzieć, że parametry gaczu parafinowego różnią się w zależności od rafinerii, w której surowiec jest produkowany. Poszczególne rafinerie produkują gacze o zróżnicowanych parametrach.

Wyświetlono: 563

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej