Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Polwax ma umowę na dostawy gaczy parafinowych od Grupy Lotos

01.08.2018

Polwax poinformował, że w przyszłym roku w dalszym ciągu będzie się zaopatrywał w gacz parafinowy pozyskiwany od Grupy Lotos.

Obydwie strony zawarły w tym zakresie nową umowę handlową. Dotychczasowa umowa wieloletnia na zakup przez Polwax produktów parafinowych od Grupy Lotos obowiązuje jeszcze do końca bieżącego roku, w związku z czym Polwax złożył nową ofertę na zakup produktów parafinowych w 2019 r. Szacowana na przyszły rok ilość zakupionych produktów parafinowych od Grupy Lotos wyniesie 20 tys. ton (z opcją +/- 20% dla w sprzedającego), a wartość obrotów Polwaxu z Grupą Lotos w ramach dokonanych uzgodnień (co do ilości i ceny produktów) ukształtować ma się w 2019 r. na poziomie ok. 60 mln zł.

Zaopatrzenie w surowce parafinowe dla Zakładów Produkcji Parafin Polwaxu w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle opiera się w głównej mierze na kontrakcie podpisanym z Grupą Lotos, a także kontrakcie podpisanym z firmą OOO „Gazpromneft-SM” oraz ExxonMobil Petroleum & Chemical BVBA, jak również bezpośrednich i pośrednich zakupach od innych kontrahentów.

Grupa Lotos uznana została przez Polwax za dostawcę surowca o stabilnych oraz ściśle określonych parametrach. Stabilność parametrów w przypadku gaczu parafinowego w znaczący sposób upraszcza proces produkcyjny oraz ułatwia zarządzanie zapasami i zapewnia uzyskanie pożądanej przez rynek jakości produktów.

Gacz parafinowy jest podstawowym surowcem do produkcji parafiny. W Polsce jedynymi producentami gaczy parafinowych są PKN Orlen i Grupa Lotos. Import przez Polwax gaczu parafinowego pochodzącego z kierunku wschodniego, tj. z Rosji, Białorusi, Turkmenistanu stanowi wysoki udział w wolumenie dostaw do Polski, głównie ze względu na niższą cenę w porównaniu do cen surowca importowanego z Europy Zachodniej.

Gacze parafinowe stanowią produkt uboczny w procesie produkcji olejów bazowych z ropy naftowej. Parametry gaczu parafinowego różnią się znacząco w zależności od rafinerii, w której surowiec jest produkowany. Ponadto poszczególne rafinerie produkują gacze o zróżnicowanych parametrach w zależności od parametrów zastosowanego surowca oraz zastosowanych parametrów produkcyjnych.

Wyświetlono: 319

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Sierpień 2018
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
więcej