Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Polwax i Orlen Południe liderami rynku parafinowego

17.05.2017

W polskiej branży odpowiedzialnej za produkcję wyrobów parafinowych dla przemysłu wciąż – za wyjątkiem rynkowych liderów – dominują liczbowo przedsiębiorstwa oferujące produkty o niskim stopniu przetworzenia.

Największymi producentami wyrobów parafinowych w Polsce o szerokim zakresie portfolio produktowego są takie spółki, jak Polwax i Orlen Południe (Zakład Produkcji Parafin). Ich głównymi konkurentami na rynku europejskim są koncerny Sasol oraz H&R Group, choć oczywiście nie działają one produkcyjnie na naszym rynku. Wielkiej konkurencji dla Polwaxu i Orlen Południe nie stanowią inne polskie przedsiębiorstwa operujące w sektorze wyrobów parafinowych dla przemysłu.

Jak zauważają przedstawiciele Polwaxu, wraz z rozwojem polskiej gospodarki miały miejsce w ostatnich latach zmiany w strukturze zużycia parafin, wosków i kompozycji specjalnych w kierunku przeznaczonym dla przemysłu produktów wysokiej jakości. Zmiany te wpłynęły na wzrost inwestycji oraz modernizację zakładów zajmujących się produkcją wyrobów parafinowych. Miały na celu przystosowanie do produkcji wyrobów o wyższym stopniu przetworzenia. Ponadto wśród producentów wyrobów parafinowych w Polsce zauważalny jest trend dotyczący zwiększania obrotu i skali działalności w celu pokrycia kosztów stałych i obniżenia kosztów produkcyjnych. Należy jednak podkreślić, że rynek parafinowy charakteryzuje się wysokimi barierami wejścia (ograniczony dostęp do dostaw odpowiedniego surowca, czasochłonne i kapitałochłonne prace badawczo-rozwojowe, wyspecjalizowana kadra inżynierska, korzyści skali niezbędne do osiągnięcia opłacalności produkcji). Tym samym uzyskanie na nim specjalizacji jest zadaniem jeszcze trudniejszym. Cechą charakterystyczną krajowego rynku wyrobów parafinowych w zakresie funkcjonowania importerów i pośredników jest fakt, iż część wyrobów oferowanych przez nich charakteryzuje się niestabilnością parametrów jakościowych. Tego typu firmy dysponują wyłącznie najprostszymi instalacjami technologicznymi i nie posiadają profesjonalnego zaplecza badawczo - rozwojowego, więc poziom ich konkurencyjności można rozpatrywać tylko w zakresie najniżej przetworzonych wyrobów dla branży zniczowej.

Podaż wyrobów parafinowych w 2016 r. w Polsce uległa lekkiej poprawie i wyniosła ok. 170-190 tys. ton, a w ujęciu wartościowym ponad 630 mln zł.

Wyświetlono: 419

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej