Artykuły - Przemysł detergentowy

Perspektywiczna branża odświeżaczy powietrza

14.09.2017
Autor: Krzysztof Mrówczyński
Perspektywiczna branża odświeżaczy powietrza

Segment odświeżaczy powietrza jest jednym z jaśniejszych punktów polskiej branży chemii gospodarczej, od dłuższego czasu notującym ponadprzeciętny rozwój.

Polska jest zarówno ich ważnym rynkiem zbytu, jak i rosnącym w siłę producentem, w czym dużą zasługę odgrywają obecne w kraju globalne koncerny – wytwarzające nie tylko na potrzeby lokalnego popytu, ale też zaopatrujące wiele rynków zagranicznych, głównie krajów Europy Zachodniej i naszego regionu.

Podstawowe rodzaje środków do odświeżania pomieszczeń
Odświeżacze powietrza to kategoria produktowa tworząca dość specyficzną niszę rynku chemii gospodarczej. Nie są to bowiem – tak, jak większość wyrobów z tego obszaru – artykuły służące do czyszczenia lub konserwacji, lecz do zapewnienia domowym pomieszczeniom przyjemnego, świeżego zapachu. Jest to możliwe dzięki zawartym w odświeżaczach substancjom chemicznym, które posiadają zdolność neutralizowania niepożądanego odoru o różnym pochodzeniu.

Kategoria ta dzieli się na kilka mniejszych podsegmentów, wśród których na szczególną uwagę zasługują: odświeżacze w sprayu lub aerozolu, odświeżacze elektryczne (podłączane do gniazdka), odświeżacze żelowe, odświeżacze w płynie, a nawet różnego rodzaju świeczki zapachowe. Oprócz tego odświeżacze powietrza można dzielić ze względu na rodzaj pomieszczeń, w których znajdują zastosowanie (np. do łazienek, do pokoi, do biur, czy też bardziej specyficznych, jak wnętrza pojazdów). Inna klasyfikacja – ze względu na rodzaj odbiorcy – dzieli omawiany rynek na segment klientów indywidualnych oraz klientów instytucjonalnych. Wśród tych drugich największy popyt na odświeżacze powietrza zgłaszają m.in. właściciele powierzchni biurowych, hotele, szpitale czy firmy transportu zbiorowego.

Duży i dynamicznie rozwijający się rynek
Odświeżacze powietrza cieszą się dużą popularnością zwłaszcza na najbardziej rozwiniętych gospodarczo rynkach świata, gdzie popyt zamożnego społeczeństwa znacząco wykracza poza podstawowe potrzeby związane z zapewnieniem odpowiedniej czystości i higieny domowych pomieszczeń. Wartość tego rynku na całym świecie wynosi niecałe 10 mld dol., a wciąż największym rynkiem regionalnym pozostaje Europa, wyprzedzając Amerykę Północną. Szacuje się, iż do 2020 r. ich globalna sprzedaż rosnąć będzie w średniorocznym tempie blisko 3% rocznie, na przełomie dekad osiągając poziom 11 mld dol. Głównym motorem rozwojowym ma być w tym okresie rosnący popyt ze strony bogacącej się klasy średniej w regionie Azji i Pacyfiku. Wykorzystanie odświeżaczy powietrza stale się zwiększa, gdyż wzrasta generalna dbałość o jakość powietrza w pomieszczeniach – zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż rosnąca część społeczeństwa jest właścicielem różnych zwierząt domowych. Innym ważnym czynnikiem rozwojowym omawianego rynku jest też rosnący poziom zmotoryzowania ludności i związana z tym dbałość o posiadane pojazdy.

Wyświetlono: 1394

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej