Wiadomości - Przemysł detergentowy z kraju

PCC Exol: półrocze pod znakiem rozwoju

08.09.2017

Grupa PCC Exol odnotowała 22% wzrost przychodów ze sprzedaży w pierwszym półroczu 2017 r., przy jednoczesnym spadku zysku netto o 31,8%, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Należy przy tym podkreślić, że w pierwszych dwóch kwartałach 2016 r. Grupa wygenerowała historycznie najwyższe wyniki, ustanawiając tym samym bardzo wysoką bazę porównawczą.

Przychody PCC Exol wyniosły 325 mln zł, zaś zysk netto sięgnął kwoty 8,5 mln zł. W ocenie władz spółki, zwiększenie sprzedaży wynikało przede wszystkim z wyższego poziomu cen sprzedaży produktów masowych oraz większego wolumenu sprzedaży. Skutecznie wykorzystała ona także sytuację na rynku olejów naturalnych i ich pochodnych, których ceny na początku 2017 r. osiągnęły historyczne maksima wobec cen na przestrzeni ostatnich sześciu lat. Dzięki zastąpieniu tych surowców tańszym alkoholem syntetycznym oraz elastyczności swoich wytwórni, PCC Exol był w stanie sprostać cenowym oczekiwaniom klientów i zaoferować konkurencyjny produkt.

- Główny wpływ na zyski Grupy miała trudna i dynamiczna sytuacja na rynku surowców. Z jednej strony mieliśmy do czynienia z niestabilną sytuacją cenową oleju z ziaren palmowych. Z drugiej strony na dość wysokim poziomie utrzymywały się notowania etylenu, bazowego składnika kluczowego dla surfaktantów surowca, jakim jest tlenek etylenu. Ceny etylenu dopiero pod koniec drugiego kwartału zaczęły nieco spadać. Dodatkowo, silna konkurencja utrzymała poziom cenowy, co spowodowało, że ceny sprzedawanych produktów nie zawsze odzwierciedlały stosunkowo wysokie ceny surowców. Mamy nadzieję, że stopniowa stabilizacja cen rynkowych oraz poprawianie się sytuacji na rynku surowców w dłuższej perspektywie będzie miało pozytywne odzwierciedlanie w wynikach finansowych Grupy – przyznają Mirosław Siwirski i Rafał Zdon, prezes i wiceprezes PCC Exol.

Dodatkowo informują oni, iż wraz z początkiem tego roku spółka postawiła na rozwój nowej grupy produktowej przeznaczonej dla przemysłu farmaceutycznego. Produkty te znajdują szerokie zastosowanie również w produkcji przemysłowej, spożywczej oraz medycznej. Ponadto portfolio spółki zostało wzbogacone o kolejne produkty w postaci surfaktantów do zastosowań przemysłowych, jak też do zastosowań w kosmetyce i detergentach.

- W minionym półroczu działania Grupy podejmowane w obszarze wyrobów specjalistycznych były zgodne z aktualnymi trendami rynkowymi. Zgodnie z nimi nadrzędnym czynnikiem rozwoju jest większa specjalizacja wyrobów oraz ich innowacyjność. Stąd też nieprzerwanie poszukujemy nisz rynkowych, zwłaszcza w specjalistycznych branżach przemysłowych wykazujących potencjał marżowy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów oraz realizowanym z powodzeniem projektom badawczo-rozwojowym, możemy wdrażać i finalnie sprzedawać coraz więcej wyrobów specjalistycznych. W pierwszym półroczu znalazło to odzwierciedlenie we wzroście sprzedaży produktów do zastosowań przemysłowych, zarówno ilościowo, jak i wartościowo. Przychody ze sprzedaży tej grupy produktów wzrosły wartościowo o 9,2%. W pierwszym półroczu kontynuowaliśmy także rozpoczęte projekty inwestycyjne w zakresie dwóch linii produkcyjnych na terenie parku przemysłowego w Brzegu Dolnym. Dzięki pierwszej linii będziemy produkować zwiększone wolumeny nowoczesnych produktów niskopiennych i antypiennych do zastosowań przemysłowych. Na drugiej linii będziemy wytwarzać glicyniany, wyjątkowo delikatne, specjalistyczne składniki, używane w wysokiej jakości kosmetykach i środkach higieny osobistej. Nie ograniczamy jednak inwestycji tylko do obecnych lokalizacji naszych instalacji produkcyjnych. Stąd aktywność Grupy PCC Exol w Malezji i podpisanie umowy ze spółkami Grupy Petronas, mające na celu rozpoczęcie przygotowań do realizacji potencjalnej inwestycji produkcyjnej. Postrzegamy rynek azjatycki jako jeden z najbardziej perspektywicznych aktualnie kierunków – oceniają Mirosław Siwirski i Rafał Zdon, prezes i wiceprezes PCC Exol.

Wyświetlono: 457

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej