Wiadomości - Przemysł kosmetyczny z kraju

PCC Exol buduje pozycję na rynku surfaktantów dla detergentów i kosmetyków

13.02.2017

PCC Exol rozwija swoją ofertę w dziedzinie surfaktantów do produkcji detergentów i kosmetyków. W tej chwili ta kategoria produktowa odpowiada za nieco ponad połowę wszystkich przychodów spółki.

Surfaktanty do produkcji detergentów i kosmetyków to wyroby o charakterze masowym. Ze względu na własności myjąco - czyszczące mają zastosowanie przy wytwarzaniu proszków i płynów piorących, płynów do mycia naczyń, a także szamponów, żeli pod prysznic, płynów do kąpieli, mydeł w płynie. Od pewnego czasu PCC Exol koncentruje się głównie na rozwoju produktów dla branży kosmetyków. Są to przede wszystkim emulgatory, czyli związki umożliwiające powstanie emulsji oraz zapewniające jej trwałość, które znajdują zastosowanie w produkcji białych kosmetyków, a także jako substancje zwiększające rozpuszczalność składników.

Jak tłumaczą przedstawiciele spółki, zwiększająca się konkurencja na rynku surfaktantów wymaga od producentów podnoszenia jakości produkowanych wyrobów. W związku z tym od 2014 r PCC Exol intensywnie pracuje nad rozwojem oferty specjalistycznych. Efektem tych działań jest zakończona w 2015 r. inwestycja, polegająca na rozbudowie instalacji wytwarzającej łagodne składniki wykorzystywane do produkcji kosmetyków (betainy) oraz dostosowanie jednej z wytwórni do produkcji składników środków higieny osobistej (sole amonowe), stosowanych m.in. w produktach do pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci.

Kolejnym krokiem w rozwoju grupy surfaktantów do zastosowań w detergentach i kosmetyce jest planowana inwestycja w budowę instalacji do produkcji glicynianów. Chodzi tutaj o stosunkowo nowe i wyjątkowo delikatne dla skóry składniki kosmetyczne, które wykorzystywane są do produkcji szamponów, żeli pod prysznic, płynów do kąpieli, kosmetyków do mycia twarzy oraz preparatów myjących do ciała, a także detergentów. Glicyniany wykazują bardzo niskie właściwości drażniące i wysuszające skórę oraz zdolność do tworzenia delikatnej i obfitej piany. Realizacja inwestycji w nowy reaktor do produkcji glicynianów umożliwi poszerzenie oferty produktowej PCC Exol o kolejne wyspecjalizowane surowce kosmetyczne.

Właściwości surfaktantów stosowanych w detergentach i kosmetykach to przede wszystkim usuwanie zabrudzeń (funkcja detergencyjna), doskonała pianotwórczość i zwilżalność, wysoka biodegradowalność (rozkład surfaktantów w środowisku), właściwości antyelektrostatyczne (zmiękczające, usuwanie ładunku z tkanin) czy właściwości kondycjonujące (pozostawiające warstwę ochronną na skórze, głównie w płynach do naczyń i produktach higieny osobistej). 

Wyświetlono: 579

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej