Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Nowa trasa przesyłu ropy dla czeskich rafinerii Orlenu

23.11.2016

Unipetrol, strategiczna spółka Grupy Kapitałowej Orlen, podpisała kontrakt na transport ropy naftowej rurociągiem Janaf z chorwackim Jadranski Naftovod. W ten sposób wzmacnia strukturę logistyczną dla dostaw surowca do Czech.

Nowa trasa przesyłu surowca do czeskich rafinerii zwiększy możliwości transportu ropy w Grupie Orlen, w tym może w przyszłości zostać wykorzystana do dystrybucji różnych gatunków ropy naftowej przez terminal na Adriatyku.

Umowa z Jadranski Naftovod została zawarta na okres trzech lat i przewiduje dostawy ropy zarówno dla rafinerii w Kralupach, jak i w Litvinovie. Rurociąg Janaf ma swój początek w miejscowości Omiš, na chorwackiej wyspie Krk i biegnie przez Chorwację, Węgry i Słowację, gdzie łączy się z rurociągiem Przyjaźń oraz w kierunku wschodnim do Bośni i Hercegowiny oraz Serbii.

Janaf transportuje ropę naftową do rafinerii w Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii oraz na Węgry. Firma przechowuje również ropę naftową i produkty naftowe dla największych światowych koncernów naftowych.

Niezależnie od zawartej umowy z Jadranski Naftovod, negocjowane są również warunki transportu surowca węgierskim odcinkiem rurociągu. 

Aktualnie, Unipetrol do swoich rafinerii w Litvinowie i Kralupach  transportuje surowiec systemami Przyjaźń oraz IKL. Łączne moce przerobowe obu czeskich rafinerii wynoszą ok. 8,7 mln ton ropy naftowej rocznie.

Wyświetlono: 622

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej