Wiadomości - Przemysł gumowy ze świata

Nadprodukcja znakiem charakterystycznym branży kauczukowej

08.09.2017
Nadprodukcja znakiem charakterystycznym branży kauczukowej

Światowi producenci kauczuku syntetycznego stają przed wyzwaniem, jakim jest coraz większa nadprodukcja surowca, za którą od dawna już nie nadąża popyt.

Inwestycji w światowej branży kauczukowej jest więcej niż potrzeba. Swoje moce produkcyjne w Niemczech zwiększa aktualnie amerykańskie przedsiębiorstwo Trinseo, budując nową linię wytwórczą dla kauczuku SSBR o mocach 50 tys. ton rocznie. W ten sposób podniesie od przyszłego roku o jedną trzecią posiadane zdolności wytwórcze w przywołanej lokalizacji. Reliance Sibur Elastomers Private Limited (joint venture między rosyjskim Siburem a koncernem Reliance z Indii) ogłosił budowę w Indiach kompleksu halogenowego kauczuku butylowego. Na Węgrzech powstaje wspólny obiekt produkcyjny Grupy MOL oraz japońskiego JSR. Produkcja 60 tys. ton kauczuku SSBR ruszyć ma w przyszłym roku. Włoskie przedsiębiorstwo Versalis informowało kilkanaście miesięcy temu o tym, iż rozważa wejście z produkcją kauczuków EPDM i SSBR w Stanach Zjednoczonych. To tylko niektóre przykłady projektów, które mogą być zrealizowane w niedalekiej przyszłości i które jeszcze i tak powiększą trwającą dysproporcję między zainstalowanymi już mocami produkcyjnymi a zapotrzebowaniem na kauczuk syntetyczny.

Aktualnie wszyscy producenci surowca dysponują mocami produkcyjnymi na poziomie ok. 19,8 mln ton, podczas gdy popyt to nieco ponad 15 mln ton rocznie. W ciągu najbliższych trzech lat nominalne moce produkcyjne mają wzrosnąć o kolejne 7%. Nadprodukcję widać w odniesieniu do wszystkich typów kauczuków.

I tak w przypadku kauczuków butadienowych (BR) łączne moce produkcyjne wynoszą aktualnie ok. 4,75 mln ton, podczas gdy realne zapotrzebowanie to ok. 3,3 mln ton.

Jeśli chodzi o kauczuki butadienowo – styrenowe (ESBR), to ich nominalna produkcja również sięga poziomu ok. 4,75 mln ton, podczas gdy wykorzystywanych przez przetwórców jest ok. 2,9 mln ton surowca.

Dla kauczuków butadionowo – styrenowych (SSBR) zainstalowana produkcja to ok. 2,1 mln ton, a użycie tych kauczuków wynosi ok. 1,3 mln ton rocznie.

Kauczuki etylenowo – propylenowe (EPDM) mogą być produkowane w maksymalnej ilości ok. 1,78 mln ton, ale przetwórcy w ostatnim roku potrzebowali tylko ok. 1,4 mln ton.

Dla kauczuków akrylonitrylo-butadienowych (NBR) istniejące na świecie moce wytwórcze opiewają na prawie 800 tys. ton, ale ich przetwórstwo to ok. 560 tys. ton.

Kopolimery styrenowo-butadienowy (SBC) mogą być wytwarzane w ilości 2,58 mln ton, jednak przetwórcy zgłosili się w 2016 r. po ok. 1,9 mln ton.

Kauczuki izoprenowe (IR) to możliwość produkcji rzędu 990 tys. ton i roczne zapotrzebowanie na nie na poziomie 700 tys. ton.

Podaż kauczuków butylowych (IIR) wynosi natomiast 1,58 mln ton, a popyt na nie sięga ok. 1,35 mln ton.

Tagi


kauczuki
Wyświetlono: 548

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej