Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Możliwe interwencje OPEC na rynku ropy naftowej

03.04.2017

Przemysł petrochemiczny jest uzależniony od ropy naftowej. Piotra Chełmińskiego, członka zarządu ds. rozwoju i energetyki w PKN Orlen spytaliśmy o to, jakich kierunków zmian ceny ropy naftowej spodziewa się w najbliższych latach OKN Orlen? 

- W naszej strategii na lata 2017-2018 założyliśmy średnią cenę ropy na poziomie ok. 55 dolarów za baryłkę. Ma to związek przede wszystkim z umiarkowanym wzrostem cen, pobudzanym przez interwencję OPEC i tłumionym przez rosnące wydobycie w Stanach Zjednoczonych. Nie wykluczamy także kolejnej interwencji OPEC na rynku ropy w drugiej połowie 2017 r. w przypadku wzrostu cen surowca. Nie bez znaczenia dla perspektyw cen ropy i paliw jest również kurs amerykańskiej waluty, która po wyborach prezydenckich w USA silnie się umocniła wobec euro i walut gospodarek wschodzących. Umacniający się dolar wzmacnia zatem wzrosty cen ropy naftowej i paliw na rynkach tych krajów, także w Polsce – przyznaje przedstawiciel PKN Orlen.

W płockim koncernie ropa naftowa jest głównym surowcem i stanowi ponad 92% łącznego wsadu, będącego podstawą jego bilansu masowego produkcji.
 

Wyświetlono: 649

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej