Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

MOL ujawnia plany swoich przyszłych inwestycji petrochemicznych

08.11.2016
MOL ujawnia plany swoich przyszłych inwestycji petrochemicznych

Węgierski koncern MOL, lider tamtejszego rynku rafineryjnego I petrochemicznego, ujawnił przewidziane na najbliższe pięć lat szczegóły swoich inwestycji w obydwu obszarach.

Celem firmy jest stać się jednym z największych graczy na rynku petrochemicznym w regionie Europy Centralnej i Wschodniej. Już teraz zatrudnia 26 tys. osób, a jej głównym, choć nie większościowym udziałowcem, jest węgierski skarb państwa. W 2015 r. wypracowała 15 mld dolarów przychodów. Koncern posiada cztery rafinerie i dwa kompleksy petrochemiczne. Wydajność rafinerii to 417 tys. baryłek dziennie, zaś produkcja petrochemiczna to łącznie 2 mln ton w skali roku. MOL wytwarza m.in. etylen, propylen, polietylen i polipropylen. W skład grupy wchodzi m.in. węgierska firma TVK oraz słowacki koncern Slovnaft. W najbliższej dekadzie ten potencjał ma zostać jednak znacząco rozbudowany.

W sektorze rafineryjnym podstawowym założeniem stawianym sobie przez władze MOL jest produktowe zróżnicowanie oferty i wzrost z obecnych 30% do 50% udziału produktów nie paliwowych w ogólnym portfolio. Jednocześnie MOL chce zwiększyć podaż surowca dla swoich zakładów petrochemicznych, korzystając przy tym z wysokiego popytu na takie rentowne produkty, jak paliwo do silników odrzutowych, smary i oleje bazowe. Firma zamierza ponadto rozszerzyć udział w rynku LPG. Planuje dodatkowo zainwestować ok. 80 – 130 mln dolarów w rozwój instalacji rafineryjnych na Węgrzech i w Słowacji, tak by podnieść efektywność produkcji propylenu i środków smarnych. Jednocześnie MOL przymierza się do pozyskiwania coraz większych ilości ropy naftowej z morza, tak by stanowiły one za 15 lat 33%, a nie 10% jak obecnie, wsadu do jego śródlądowych instalacji rafineryjnych.

Jeśli chodzi natomiast o rozwój w sektorze petrochemicznym, to wydatki na tym polu wynieść mają do 2021 r. aż 1,9 mld dolarów. Podstawą będzie usprawnienie produkcji propylenu oraz zwiększenie ilości pochodnych powstających z jego udziałem. MOL wyda 500 mln dolarów na budowę nowych krakerów parowych w Słowacji i na Węgrzech. Grupa zamierza także zainicjować produkcję polioli bazujących na tlenku etylenu, jako produktu o wysokiej wartości przeznaczonego do stosowania w przemyśle motoryzacyjnym, opakowaniowym i meblarskim.

Ostatnimi dużymi inwestycjami koncernu było uruchomienie w czwartym kwartale 2015 r. w Tiszaujvaros na Węgrzech nowej instalacji butadienu o mocach 130 tys. ton rocznie oraz wspólnie z japońskim JSR Corporation instalacji kauczuków SSBR o mocach 60 tys. ton. 

Wyświetlono: 617

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej