Wiadomości - Przemysł gumowy ze świata

Mieszanki kauczuku mogą być jeszcze bardziej ekologiczne

07.07.2015

Niemiecki producent kauczuków Lanxess prowadzi zaawansowane badania nad tego rodzaju surowcami.

Koncern Lanxess podjął wysiłki na rzecz dalszego zmniejszenia śladu węglowego związanego z przetwarzaniem ekologicznych kauczuków. W tym celu produkuje i oferuje kauczuk EPDM Keltan Eco, który stanowi alternatywę dla konwencjonalnych kauczuków syntetycznych z surowców kopalnych. Teraz jednak firma zbadała, które plastyfikatory olejowe i wypełniacze można połączyć z ekologicznym kauczukiem, aby jeszcze bardziej obniżyć ślad węglowy docelowych mieszanek. W ramach badania przebadano m.in. oleje naturalne i sadzę pochodzącą ze zużytych opon.

Naukowcy Lanxessa doszli do konkretnych wniosków: uszczelka samochodowa wyprodukowaną z terpolimeru etylenowo-propylenowo-dienowego (EPDM) poddanego wulkanizacji siarkowej w 90% składa się z ekologicznych komponentów i wykazuje podobne właściwości techniczne, co jej konwencjonalne odpowiedniki.

– W wielu przypadkach produkty z kauczuku EPDM zawierają cztery razy więcej takich składników, jak wypełniacze czy oleje niż samego kauczuku. Nasze gatunki kauczuku Keltan Eco wytwarzane z etylenu produkowanego z wykorzystaniem surowców biologicznych stanowią tylko jeden z wielu elementów na drodze do rozwoju bardziej ekologicznych produktów kauczukowych - wyjaśnia Martin van Duin, ekspert w dziedzinie kauczuków z jednostki High Performance Elastomers koncernu Lanxess.

Teoretycznie istnieje pełna oferta mieszanek z ekologicznych surowców dostępnych dla firm produkujących mieszanki kauczukowe, które mogłyby zastąpić np. oleje-zmiękczacze produkowane ze źródeł kopalnych obecne w produktach z kauczuku EPDM. Problem tkwi w szczegółach. Jeżeli oleje naturalne są zbyt spolaryzowane, mieszanka może sprawiać problemy podczas mieszania lub oddzielania od produktu końcowego. Jeżeli stopień nienasycenia jest zbyt duży, może to negatywnie wpływać na gęstość sieci, ponieważ oleje będą rywalizować z kauczukiem o siarkę podczas wulkanizacji.

W związku z tym Laxness przetestował cały wachlarz olejów o różnych stopniach nienasycenia, od oleju lnianego po oliwę z oliwek. Na kolejnym etapie włączył do badania również oleje modyfikowane, m.in. uwodorniony olej kokosowy, skwalan i naturalnie występujący węglowodór nasycony o liczbie atomów węgla C30. Jeżeli chodzi o ewentualne ekologiczne wypełniacze, wśród kandydatów znajdowały się celuloza mikrokrystaliczna (z drewna), pył krzemionkowy (z łusek ryżowych) oraz pirolityczna sadza (ze zużytych opon).

Pod względem ochrony środowiska nawet taka sadza jest lepsza niż konwencjonalna sadza pozyskiwana w wyniku niekompletnego spalenia paliw kopalnych ponieważ pozwala uniknąć powstawania odpadów i zwiększa wskaźnik odzysku. Ponadto zużyte opony same w sobie zawierają pewną ilość naturalnego kauczuku.

Wszystkie te związki były przetwarzane przez koncern Lanxess z użyciem standardowych procedur i sprzętu. W wyniku przetwarzania otrzymano próbki kauczuku, które zostały następnie dokładnie przebadane pod względem ich właściwości technicznych, włączając w to przyspieszone sztuczne starzenie.

Niektóre wyniki nie były zaskoczeniem, ale teraz zostały dokładnie udokumentowane. Firma pokazała, co można osiągnąć w oparciu o te badania, tworząc uszczelkę z kauczuku Keltan Eco, która w 90% składa się z materiałów ekologicznych. Jej właściwości są w pełni porównywalne do właściwości tradycyjnych mieszanek, nawet po starzeniu w temperaturze 125 st. C. Pokazuje to, że najważniejsze własności kauczuku EPDM, takie jak jego wyjątkowa stabilność termiczna, charakteryzują również ekologiczne mieszanki.

Wyświetlono: 2244

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej