Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Lanxess zadowolony z wyników pierwszego kwartału

14.05.2015

Niemiecki koncern Lanxess wciąż realizuje zainicjowany rok temu program naprawczy. Przynosi on efekty, gdyż w pierwszym kwartale tego roku firma zwiększyła poziom osiągniętego zysku.

 

Będący producentem specjalistycznych środków chemicznych Lanxess, osiągnął w pierwszym kwartale 2015 r. zysk EBITDA rzędu 229 mln euro, tj. o 11,7% więcej niż w analogicznym okresie roku wcześniejszego. Wyniki te mieszczą się w górnym przedziale marcowych prognoz, według których miały wynieść 210 - 230 mln euro. Poprawa związana jest głównie z niższymi kosztami surowców oraz efektami walutowymi, w tym mocną pozycją dolara amerykańskiego. Wyniki sprzedaży pozostały na mniej więcej tym samym poziomie 2 mld euro ze względu na obniżenie cen sprzedaży, które było podyktowane zmianami cen surowców i zostało częściowo zrekompensowane przez pozytywne efekty kursowe. Dochody netto w pierwszym kwartale roku wyniosły 22 mln euro w porównaniu z 25 mln euro w tym samym okresie poprzedniego roku.

– Wyniki w pierwszym kwartale pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze. Na pozytywny rozwój naszej działalności wpływają czynniki zewnętrzne i w coraz większym stopniu nasze środki dostosowawcze. Według naszych prognoz ta pozytywna tendencja będzie odczuwalna także przez resztę roku. W związku z tym zwiększamy prognozy na cały 2015 r. i przewidujemy, że zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniesie 820 - 860 mln euro. – powiedział Matthias Zachert, prezes zarządu koncernu Lanxess.

W 2014 r. zysk EBITDA wyniósł 808 mln euro.

Lanxess jest w trakcie realizacji trzyetapowego, ogłoszonego w ubiegłym roku, programu dostosowania organizacyjnego. Osiągnął oczekiwaną na ten kwartał redukcję kosztów, w tym kosztów administracji i sprzedaży. Jednocześnie ogłosił już wdrożenie pierwszych środków dostosowawczych z drugiego etapu programu. Mają one na celu zwiększenie konkurencyjności operacyjnej grupy. W ramach tej fazy koncern dostosuje m.in. swoją sieć zakładów do produkcji kauczuku etylenowo-propylenowo-dienowego (EPDM) oraz kauczuku polibutadienowego na katalizatorze neodymowym (NdPBR). W trzeciej fazie programu skupi się natomiast na poprawie konkurencyjności portfolio, zwłaszcza poprzez nawiązanie partnerstw w dziedzinie kauczuków syntetycznych.

W pierwszym kwartale wydatki inwestycyjne firmy spadły ze 108 mln do 56 mln euro. Spadek wynikał z ukończenia budowy i rozpoczęcia działania dwóch nowych zakładów produkcyjnych w Azji. Produkcja w nowym zakładzie wytwórstwa kauczuku NdPBR w Singapurze oraz nowym zakładzie produkcji kauczuku EPDM w chińskim mieście Changzhou będzie stopniowo zwiększana po zakończeniu etapu próbnego.

Jak przedstawiały się natomiast wynik poszczególnych działów biznesowych koncernu?

Pion Performance Polymers odnotował w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. spadek sprzedaży do poziomu ok. 1 mld euro, tj. o 4,5%. Sprzedaż w pionie Advanced Intermediates wzrosła do poziomu 478 mln euro, tj. o 1,1%. Z kolei pion Performance Chemicals osiągnął wzrost obrotów o 7,5% do kwoty 553 mln euro.

Lanxess jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Zatrudnia 16,7 tys. osób w 29 krajach i jest reprezentowany przez 52 zakłady produkcyjne na całym świecie. Podstawowym przedmiotem jego działalności jest produkcja tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych, półproduktów oraz specjalistycznych substancji chemicznych.

Wyświetlono: 952

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej