Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Lanxess stawia na Saudi Aramco

23.09.2015

Nie INEOS, jak wydawało się w ubiegłym tygodniu, a Saudi Aramco zostanie partnerem koncernu Lanxess w ramach tworzonego przez niego projektu joint venture. W skład formowanego właśnie przedsiębiorstwa typu JV wejdzie kauczukowy biznes niemieckiego przedsiębiorstwa.

Lanxess od kilku miesięcy poszukiwał partnera, z którym stworzyłby wspólne przedsięwzięcie i włączył w nie dział odpowiedzialny za produkcję syntetycznych kauczuków. Był to jeden z trzech punktów wprowadzanego przez firmę planu nap[kawczego, po tym jak znalazła się ona w tarapatach finansowych. Bliskowschodni Saudi Aramco był pierwszym faworytem w rywalizacji o kontrakt z Lanxessem, potem w grę wchodził jeszcze m.in. rosyjski Sibur. W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja, że Lanxess zdecyduje się na szwajcarski INEOS. Wczoraj jednak niemiecki koncern ujawnił w oficjalnym oświadczeniu, że porozumienie osiągnięto z Saudi Aramco.

Obydwie strony obejmą we wspólnym przedsięwzięciu po 50% udziałów. Saudyjczycy zapłacą za te aktywa 1,2 mld euro. Całkowita wartość joint venture wyceniana jest na 2,75 mld euro. Transakcja ma zostać ukończona w pierwszej połowie przyszłego roku. Siedzibą powstającego przedsiębiorstwa będzie Holandia. Jego prezesa nominować będzie Lanxess.

Niemiecki koncern do joint venture wniesie jednostki biznesowe Tire & Specialty Rubbers oraz High Performance Elastomers. Posiadają one 20 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w dziewięciu państwach świata i zatrudniają 3,7 tys. osób. Z kolei wkład Saudi Aramco obejmie dostawy surowców potrzebnych do produkcji kauczuku.

W efekcie połączenia powstaje największy na świecie producent kauczuków syntetycznych.

- Tworzony sojusz pozwoli nam zyskać niezwykle konkurencyjną pozycję w przemyśle kauczukowym, a tym samym najlepsze możliwe perspektywy na przyszłość. Wspólnie będziemy produkować kauczuk w oparciu o wysoce zintegrowany łańcuch wartości, począwszy od produktów ropopochodnych, a skończywszy na gotowych wyrobach – ocenia Matthias Zachert, szef koncernu Lanxess.

Wyświetlono: 1124

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej