Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Lanxess spodziewa się w 2017 r. najlepszych wyników w historii

15.05.2017

Sprzedaż niemieckiego koncernu chemicznego Lanxess wzrosła w pierwszym kwartale 2017 r. o 25% do poziomu 2,4 mld euro. Firma przewiduje teraz osiągnięcie najwyższych w swoich dziejach wyników za pełny rok, co ma związek m.in. z przejęciem amerykańskiego przedsiębiorstwa Chemtura.

Za bardzo pozytywne rezultaty pierwszych trzech miesięcy roku odpowiedzialny jest przede wszystkim znaczący przyrost wolumenu sprzedaży we wszystkich segmentach. Jednocześnie w okresie styczeń – marzec 2017 r. zwiększył się także zysk netto – o 47% – i osiągnął pułap 78 mln euro. Dotychczas najlepszym rokiem był 2012, kiedy to Lanxess osiągnął zysk operacyjny sięgający 1,2 mld euro.

– Dynamicznie rozpoczęliśmy nowy rok podatkowy, odnotowując przyrost popytu we wszystkich segmentach i większą sprzedaż we wszystkich regionach geograficznych. Wydaje się, że dobry przepływ zamówień i dynamiczne otoczenie biznesowe towarzyszą nam także w drugim kwartale, zaś w perspektywie całego roku przewidujemy rekordowe zyski. Świadczy to o naszej skuteczności operacyjnej, którą wzmocni jeszcze niedawne przejęcie firmy Chemtura. Sprawne zintegrowanie jej struktur i włączenie do naszej działalności jest teraz naszym zadaniem – podkreślił Matthias Zachert, prezes zarządu Lanxessa.

W ramach kolejnego etapu realizacji programu dostosowania koncernu do sytuacji rynkowej trzy tygodnie temu sfinalizowano transakcję przejęcia amerykańskiej firmy chemicznej Chemtura. To największa transakcja tego typu w historii Lanxessa, pozwalająca mu na znaczne rozszerzenie portfela dodatków oraz dołączenie do największych światowych graczy na tym rozwijającym się rynku.

Sprzedaż należącego do Lanxessa segmentu biznesowego Advanced Intermediates w pierwszym kwartale 2017 r. wyniosła 518 mln euro, czyli o 12% więcej niż w roku poprzednim.

W segmencie Performance Chemicals sprzedaż zwiększyła się o 14% i osiągnęła poziom 607 mln euro. Motorem wzrostu był duży popyt na dodatki, środki biobójcze i środki chemiczne do skór, a także udział w sprzedaży środków dezynfekcyjnych i czyszczących – możliwy dzięki przejęciu spółki Chemours.

W segmencie High Performance Materials sprzedaż zwiększyła się o 15% do poziomu 315 mln euro. Również i w tym segmencie siłą napędową dobrych wyników była wyższa sprzedaż we wszystkich regionach i we wszystkich kategoriach produktów, a przy tym bardzo efektywne wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz koncentracja na produktach z wyższymi marżami.

Sprzedaż w segmencie Arlanxeo wzrosła o 48% do poziomu 948 mln euro. Ta pozytywna zmiana stała się faktem dzięki silnemu popytowi w Azji, wydajnemu wykorzystaniu globalnej sieci produkcyjnej, a także dzięki sprzyjającym rozliczeniom kursowym.

Koncern Lanxess jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2016 r. osiągnął sprzedaż w wysokości 7,7 mld euro. Zatrudnia ok. 19,2 tys. pracowników w 25 krajach i jest reprezentowany przez 75 zakładów produkcyjnych.

Wyświetlono: 599

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej