Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

INEOS: zapowiedź kolejnej dużej inwestycji w Europie

11.09.2017

INEOS wyda ponad 100 mln euro na wybudowanie w Europie nowej fabryki monomeru octanu winylu (VAM). Obiekt będzie dysponował mocami wytwórczymi na poziomie 300 tys. ton rocznie.

Monomer octan winylu ma szerokie zastosowanie w syntezach organicznych. Jest składnikiem farb, lakierów, klejów. Wchodzi w skład kopolimerów powszechnego stosowania technicznego, w tym wykorzystywany jest do produkcji polioctanu winylu, będącego jednym ze składników wielu emulsji i żywic oraz otrzymywania poli(etylen-co-octanu winylu), czyli EVA będącego m.in. głównym składnikiem folii opakowaniowych.

Światowy rynek dla tego związku stale rośnie z uwagi na szerokie zastosowanie wyrobów, do tworzenia których jest potrzebny. Nowa jednostka produkcyjna koncernu INEOS powstanie w Wielkiej Brytanii, Belgii lub w Niemczech. Dokładna lokalizacja dopiero zostanie wybrana, ale w każdym z trzech proponowanych miejsc INEOS dysponuje odpowiednimi połączeniami rurociągowymi, tak by skutecznie dostarczać surowiec konieczny do produkcji.

To kolejna inwestycja chemiczna ogłoszona przez koncern INEOS do zrealizowania w Europie. Wcześniej firma ogłosiła budowę w Niemczech instalacji do produkcji kumenu, a w Wielkiej Brytanii i Norwegii do produkcji etylenu.
 

Wyświetlono: 548

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej