Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Grupa MOL rozpoczyna Projekt Poliole

20.07.2017
Grupa MOL rozpoczyna Projekt Poliole

Węgierska Grupa MOL rozpoczyna strategiczną inwestycję dotyczącą produkcji tlenku propylenu. Tzw. Projekt Poliole będzie największym projektem inwestycyjnym firmy w latach 2017–2021. MOL stanie się tym samym jedynym zintegrowanym producentem polioli w Europie Środkowo-Wschodniej.

Grupa MOL zawarła kluczowe umowy związane z głównymi technologiami Projektu Poliole, który ogłoszono w 2016 r. w ramach pierwszego cyklu inwestycyjnego długofalowej strategii MOL 2030. Przedmiotem tych umów jest zakup licencji na technologię produkcji tlenku propylenu, tzw. HP-PO (od nadtlenku wodoru do tlenku propylenu) oraz pakietów projektowych procesów technologicznych. Licencjodawcą jednostki nadtlenku wodoru jest niemiecki Evonik, a konsorcjum składające się z Evonik i thyssenkrupp Industrial Solutions udzieli licencji na jednostkę tlenku propylenu. Umowy obejmują również wiążące oferty i umowy przedwstępne dotyczące późniejszych etapów konstrukcji i wykonania jednostek HP-PO przez thyssenkrupp oraz zakupu opatentowanych katalizatorów od Evonik. Podpisanie tych umów licencyjnych stanowi pierwszy krok tego kluczowego projektu inwestycyjnego, mającego strategiczne znaczenie dla MOL, a także początek długofalowej współpracy między Grupą MOL, Evonik oraz thyssenkrupp.

Ponadto Grupa MOL wybrała firmę Fluor jako konsultanta ds. zarządzania projektem na potrzeby etapu FEED, a także etapu prac inżynieryjnych, zamówień i etapu konstrukcyjnego projektu.

Umowy te stanowią pierwszy ważny krok w realizacji długofalowej strategii Grupy MOL do roku 2030, która przeznaczyła ok. 1,9 mld dolarów na inwestycje w ramach projektów transformacyjnych w obszarze chemicznym i petrochemicznym w latach 2017-2021. Kompleks przemysłowy, który zostanie wybudowany na Węgrzech, będzie największym pojedynczym, organicznym projektem inwestycyjnym Grupy MOL w tym okresie. Nowa linia produkcyjna nie tylko zapewni dostęp do rynków w Europie Środkowo-Wschodniej, ale będzie stanowić również spójną kontynuację strategii MOL w ramach łańcucha wartości sektora Downstream w kierunku półproduktów i specjalistycznych produktów chemicznych. Poliole na bazie tlenku propylenu służą jako surowiec do produkcji pianek poliuretanowych, które są stosowane na szeroką skalę w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, opakowaniowym i meblowym.

Planowany nowy kompleks przemysłowy składa się z zakładów HP-PO o zdolności produkcyjnej 200 tys. ton tlenku propylenu na rok, kilku linii produkcyjnych polioli polieterowych, mediów przemysłowych i innych inwestycji infrastrukturalnych.

- Umowa stanowi istotny krok w realizacji strategii Grupy MOL do roku 2030 i przekształci ją w czołową spółkę chemiczną w Europie Środkowo-Wschodniej. Naszym pierwszym zdecydowanym krokiem inwestycyjnym będzie przeznaczenie do 1 mld dolarów na Projekt Poliole, co pozwoli nam stać się znaczącym graczem w Europie w tym obszarze. Ta innowacyjna i bezpieczna dla środowiska technologia nie tylko umożliwi nam stanie się jedynym zintegrowanym producentem polioli w naszym regionie, lecz również otworzy nam drzwi do innych, wysoce lukratywnych obszarów przemysłu chemicznego – powiedział Zsolt Hernádi, Prezes i CEO Grupy MOL.

Grupa MOL to zintegrowany, międzynarodowy koncern naftowy i gazowy, z siedzibą w Budapeszcie. Jest aktywna w ponad 30 krajach, zatrudnia 25 tys. pracowników na całym świecie. Koncern prowadzi działalność produkcyjną w ośmiu krajach i poszukiwawczą w 13 krajach. Grupa MOL posiada cztery rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne w ramach zarządzania zintegrowanym łańcuchem dostaw na Węgrzech, na Słowacji i w Chorwacji.

Wyświetlono: 642

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej