Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Grupa MOL otworzyła nową fabrykę butadienu i rozpoczyna budowę instalacji kauczuku

19.11.2015
Grupa MOL otworzyła nową fabrykę butadienu i rozpoczyna budowę instalacji kauczuku

MOL Group, czyli największy węgierski koncern petrochemiczny i jeden ze środkowoeuropejskich liderów w branży, sfinalizował kluczową dla swojej przyszłości inwestycję. W miejscowości Tiszaújváros na Węgrzech uruchomił nowoczesną instalację do ekstrakcji butadienu.

Moce wytwórcze nowej jednostki produkcyjnej Grupy MOL, zbudowanej kosztem 150 mln dolarów, sięgają 130 tys. ton rocznie. Butadien będzie wykorzystywany do produkcji kauczuku syntetycznego SSBR. Już teraz MOL przystępuje bowiem do kolejnej inwestycji, jaką jest budowa fabryki kauczuków SSBR, służących do produkcji wysokojakościowych opon. Fabryka powstawać będzie na mocy porozumienia joint venture podpisanego przez MOL z japońskim koncernem JSR Corporation. Jej moce produkcyjne zaplanowano na 60 tys. ton rocznie. Stanie w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu dostarczającego butadien.

Partnerstwo z JSR zapewnić ma Grupie MOL możliwości dalszego rozszerzenia portfolio produktów petrochemicznych wzdłuż łańcucha wartości i to przy posiadaniu stabilnego źródła zaopatrzenia surowcowego wynikającego z uruchomionej fabryki butadienu. Nowa jednostka kauczuków SSBR gotowa ma być w 2017 r. W joint venture węgiersko – japońskim Grupa MOL ma 49% udziałów, zaś JSR Corporation 51%.

Grupa MOL należy do grona jednego z 10 największych w Europie producentów petrochemicznych. W segmencie downstream - oprócz niego działa ponadto w sektorze wydobywczym oraz  przesyłu gazu - posiada swoje instalacje w takich państwach, jak Węgry, Słowacja, Bośnia i Hercegowina oraz Chorwacja. Łącznie zatrudnia 28 tys. osób. W 2014 r. sprzedaż produktów olefinowych sięgnęła 184 tys. ton, zaś petrochemicznych 942 tys. ton. Większość produkcji olefin (etylenu, propylenu) wykorzystywana jest jednak na własne potrzeby koncernu. Całkowite moce wytwórcze Grupy MOL w odniesieniu do etylenu i polietylenu wynoszą niemal 1 mln ton rocznie. W tym roku Grupa MOL, za pośrednictwem słowackiej firmy Slovnaft, będącej jej spółką zależną, uruchomiła w Bratysławie nową instalację do produkcji polietylenu niskiej gęstości. Łącznie w odniesieniu do polietylenu może się pochwalić zdolnościami produkcyjnymi na poziomie 485 tys. ton rocznie, dla polipropylenu zaś 280 tys. ton rocznie.

Wyświetlono: 1495

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej