Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Grupa Azoty ZAK wśród liderów europejskiego rynku alkoholi OXO i plastyfikatorów

25.11.2016
Grupa Azoty ZAK wśród liderów europejskiego rynku alkoholi OXO i plastyfikatorów

Grupa Azoty ZAK, obchodząca 30 – lecie uruchomienia wytwórni alkoholi OXO w Kędzierzynie – Koźlu, utrzymuje pozycję jednego z wiodących graczy na europejskim rynku alkoholi OXO oraz plastyfikatorów.

W przypadku Grupy Azoty ZAK działalność w segmencie alkoholi OXO odpowiada za 34% przychodów spółki, w przypadku całej Grupy Azoty jest to natomiast 4%.Niemniej, oprócz nawozów i tworzyw sztucznych, segment alkoholi OXO jest jednym z podstawowych obszarów działalności największej polskiej grupy chemicznej. W tej chwili głównym celem spółki w odniesieniu do omawianego rynku jest wprowadzenie do oferty sprzedażowej plastyfikatorów nowej generacji, wydłużanie łańcuchów produktowych – mówi się o produkcji estrów specjalistycznych oraz innych pochodnych OXO, doskonalenie systemu obsługi klienta z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań logistycznych, ekspansja na nowe segmenty i rynki geograficzne oraz optymalizacja kosztów produkcji i magazynowania. Uruchamiając w 2015 r. nową instalację produkującą produkty o nazwie Oxoviflex, Grupa Azoty ZAK dołączyła do czołowej trójki europejskich producentów plastyfikatorów nieftalanowych. Jeśli chodzi natomiast o potencjał w segmencie alkoholi OXO, to posiadana przez nią w Kędzierzynie – Koźlu instalacja jest obecnie jedną z najnowocześniejszych tego typu w Europie. Spółka wytwarza na niej aldehydy: n-masłowy oraz izomasłowy, czyli półprodukty niezbędne do produkcji alkoholi OXO.

Jednocześnie już teraz Grupa Azoty utrzymuje pozycję jednego z najsilniejszych graczy na europejskim rynku alkoholi OXO i plastyfikatorów. W tym pierwszym przypadku odpowiada za 12% całej produkcji odbywającej się w UE, w tym drugim za 5%. W obydwu przypadkach jest też piątym największym producentem w Europie.

W klasyfikacji największych wytwórców alkoholi OXO europejska czołówka przedstawia się następująco:  BASF 440 tys. ton nominalnych zdolności produkcyjnych w ciągu roku; Oxea – 430 tys. ton; Perstorp – 360 tys. ton; Oxochimie - 300 tys. ton; Grupa Azoty 225 tys. ton; Oltchim 50 tys. ton. Zestawienie producentów plastyfikatorów wygląda natomiast w ten sposób: Exxon Mobil - 400 tys. ton rocznie; BASF - 300 tys. ton; Evonik - 215 tys. ton; Perstorp - 150 tys. ton; Polynt - 105 tys. ton; Grupa Azoty - 86 tys. ton; Oxea - 75 tys. ton; Oltchim – 60 tys. ton; Deza – 55 tys. ton.

Wyświetlono: 603

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej