Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Grupa Azoty Puławy dobrze ocenia sytuację na rynku melaminy

09.02.2017

Andrzej Woźniak, kierownik Sekcji Sprzedaży Melaminy i Mocznika w Grupie Azoty Zakłady Azotowe Puławy jest zadowolony z sytuacji na światowym rynku melaminy.

- Sytuacja na rynku melaminy jest bardzo stabilna. W zasadzie obecne ceny tego produktu nie odbiegają od tych z 2013 r. Na korzyść zmieniła się za to strona kosztowa. Ceny mocznika, będącego półproduktem w procesie wytwórczym melaminy, znacząco spadły w ślad za spadkami cen gazu ziemnego, czyli głównego surowca do produkcji mocznika. To z kolei pozwala realizować nam satysfakcjonującą marżę. Mamy nadzieję, że sytuacja ta nie zmieni się do czasu zakończenia rewizji postępowania antydumpingowego przez Komisję Europejską. Od maja 2016 r., kiedy to ogłoszono w monitorze zawiadomienie o wszczęciu przeglądu, Komisja ma 18 miesięcy na ostateczną decyzję. Ze swojej strony mamy nadzieję, że cła zostaną podtrzymane – mówi w rozmowie z „Chemia i Biznes” Andrzej Woźniak, kierownik Sekcji Sprzedaży Melaminy i Mocznika w Grupie Azoty Puławy.

Podkreśla, iż popyt na melaminę warunkowany jest rozwojem przemysłu budowlanego, ściślej produkcji mebli i paneli podłogowych. Globalnie popyt na melaminę do 2018 r. ma rosnąć o ok. 4,3%, ale już na poziomie regionów widać zróżnicowanie. I tak o ile w Europie Środkowo-Wschodniej wzrost popytu szacowany jest na 3-4%, o tyle w Chinach jest to już 6%. Należy ponadto mieć na względzie, że w ostatnich latach powstało wiele nowych instalacji produkcyjnych dla melaminy, m.in. w Trynidadzie i Tobago, gdzie gaz ziemny jest bardzo tani.

- Grupa Azoty ma bardzo duże doświadczenie w produkcji i sprzedaży melaminy. Jesteśmy jej znaczącym, bo trzecim w Europie producentem, z rocznymi zdolnościami produkcyjnymi na poziomie 96 tys. ton. W ostatnich latach przemysł meblarski, w ślad za surowcem, czyli drewnem przeniósł się z Europy Zachodniej właśnie do Europy Środkowo-Wschodniej, w tym głównie do Polski. Ze swoimi instalacjami jesteśmy zatem ulokowani bezpośrednio na rynku przetwórstwa melaminy. Jest to znacząca przewaga konkurencyjna. Inną jest możliwość dostarczania do klientów melaminy w pakiecie wraz z mocznikiem, który stanowi bazę do klejów wykorzystywanych w produkcji płyt wiórowych. W naszych relacjach handlowych bazujemy na wieloletnich wolumenowych kontraktach handlowych. Mamy wieloletnich i sprawdzonych kontrahentów – dodaje przedstawiciel Grupy Azoty Puławy.

 

Wyświetlono: 471

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej