Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Firmy projektowe wspierają branżę chemiczną

24.01.2017

Zdaniem Grzegorza Czula, prezesa spółki Fluor, partnerstwo firm projektowych jest dla przedsiębiorstw chemicznych rzeczą nieocenioną.

- 2016 r., a wszystko na to wskazuje, że 2017 r. także, to trudny czas do podejmowania decyzji inwestycyjnych w szeroko pojętym przemyśle chemicznym. Należy zatem docenić tych inwestorów, których na inwestycje stać i się na nie decydują oraz kibicować tym, którzy starają się znaleźć sposób na takie skonfigurowanie inwestycji, aby umożliwić podjęcie decyzji o wybudowaniu nowej bądź zmodernizowaniu istniejącej instalacji, tak aby nawet w trudnych czasach szybko się ona spłacała i przyniosła inwestorowi godziwy zysk. W takiej sytuacji dla inwestora kluczowe staje się znalezienie partnera, który przed fazą EPC (inżynieria, procedury przetargowe, konstrukcja) pomoże inwestorowi optymalnie zdefiniować zakres, przygotować odpowiedni harmonogram i rzetelnie oszacować nakłady inwestycyjne planowanej instalacji, czyli określić informacje niezbędne dla inwestora w podjęciu finalnej decyzji o rozpoczęciu inwestycji oraz przy wyborze wykonawcy fazy EPC. Dobrze zdefiniowany zakres to także zoptymalizowane koszty utrzymania ruchu nowo wybudowanej instalacji, co ma kluczowy wpływ na poziom generowanych zysków. Ponadto harmonogram i szacunek nakładów inwestycyjnych zapewni w fazie EPC inwestycji podstawę do dobrej kontroli kosztów i harmonogramu inżynierowi kontraktu oraz zmniejszy ryzyko przekroczenia budżetu i nie ukończenia prac montażowych w planowanym terminie – mówi szef polskiego oddziału koncernu Fluor.

Jak dodaje, jego firma konsekwentnie zachęca polskich inwestorów m.in. z branży chemicznej do zainwestowania niewielkich pieniędzy w zlecenie wykonania projektu dla fazy FEED (dokumentacji projektowej) bądź poszerzonego projektu bazowego, aby osiągnąć wszystkie wymienione wcześniej cele. To praktyka powszechnie stosowana przez inwestorów na świecie.

- Nie jest też problemem znalezienie polskich wykonawców posiadających potencjał do rzetelnego wykonania usług z zakresu FEED. Fluor Gliwice, ze swoimi 400 pracownikami doświadczonymi w wykonywaniu takich usług w Polsce i zagranicą używanymi narzędziami i bazami danych oraz z dostępem do zasobów doświadczeń korporacji Fluor jest na pewno jednym z nich – dopowiada Grzegorz Czul.

Fluor jest światowym liderem w dziedzinie projektowania, kompletacji dostaw, wykonania, budowy, utrzymania ruchu i zarządzania inwestycją. Obsługuje m.in. globalnych producentów z branży petrochemicznej. Firma była zaangażowana w powstawanie kompleksu Sadara w Arabii Saudyjskiej, będącego własnością koncernu Dow Chemical. Sadara to największy kompleks petrochemiczny na świecie zbudowany w ramach jednego etapu. Fluor zapewnił projektowanie, kompletację dostaw oraz kierownictwo budowy dla wszystkich instalacji mediów i instalacji pomocniczych w ramach inwestycji na Bliskim Wschodzie.

Tagi


Fluor
Wyświetlono: 323

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej