Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Evonik nabywa biznes krzemionkowy

12.12.2016
Evonik nabywa biznes krzemionkowy

Niemiecki koncern Evonik wzmacnia swój potencjał za sprawą przejęcia od amerykańskiego przedsiębiorstwa J.M. Huber biznesu krzemionkowego. Koszt akwizycji to 630 mln dolarów. W ten sposób Evonik jeszcze bardziej rozbudowuje rynkową pozycję w Ameryce Północnej i w Azji.

Sektor związany z produkcją I sprzedażą krzemionki uznany został przez Evonik za szczególnie opłacalny oraz dobrze rokujący na przyszłość, stąd konieczność jego usprawnienia. Nabycie części biznesu od J.M. Huber stanowić ma wzmocnienie jednostki biznesowej Resource Efficiency, czyli efektywnego gospodarowania zasobami.

- Działalność w przemyśle krzemionkowym była częścią przedsiębiorstwa J.M. Huber od 1950 r. i utorowała drogę do globalnej ekspansji naszej firmy w obszarze inżynierii materiałowej. Choć trudno rozstać się z wieloletnią działalnością w tym segmencie, to ufamy, że Evonik stanie się najlepszym partnerem dla dalszego rozwoju tej jednostki, z korzyścią dla naszych pracowników i klientów - powiedział Mike Marberry, prezes i dyrektor generalny firmy Huber.

- Rynek krzemionkowy charakteryzuje się różnymi aplikacjami docelowymi i odznacza się ponadprzeciętnym wzrostem na poziomie 4-6% rocznie. Oferta firmy Huber szczególnie mocno ukierunkowana była na obsługę branży dóbr konsumpcyjnych oraz sektora dentystycznego. Z kolei Evonik do tej pory w obszarze krzemionkowym skupiał się głównie na zastosowaniach przemysłowych, np. na dostarczaniu krzemionki do producentów opon oraz farb i powłok. Połączenie uzupełniającego się portfolio produktowego wzmocni tę ważną część naszej działalności, a jednocześnie będzie odpowiadać potrzebom zgłaszanym przez regionalne rynki w USA, Chinach i Indiach – stwierdził Christian Kullmann, członek zarządu koncernu Evonik.

W 2016 r. Huber Silica spodziewa się uzyskania przychodów na poziomie 300 mln dolarów i EBITDA w wysokości 60 mln dolarów. Transakcja ma być sfinalizowana w drugiej połowie przyszłego roku. Huber zatrudnia 4 tys. osób, w 20 państwach, z czego w obszarze produkcji krzemionki pracuje 700 osób w sześciu obiektach wytwórczych.

Wyświetlono: 887

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej