Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Dobry czas dla dystrybutorów tworzyw sztucznych

13.09.2017

Sytuacja na rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych sprzyja w uzyskiwaniu przez dystrybutorów lepszych wyników finansowych niż miało to miejsce w minionym roku.

- Z naszego punktu widzenia jednym z najważniejszych czynników jakie kształtowały wielkości finansowe zarejestrowane przez nas w minionym półroczu była bardzo dobra koniunktura panująca na rynku tworzyw sztucznych – tłumaczy Krzysztof Gromkowski, prezes zarządu Korporacji KGL, która specjalizuje się m.in. w dystrybucji tworzyw sztucznych.

W pierwszym półroczu 2017 r. spółka osiągnęła przychody z tytułu dystrybucji tworzyw na poziomie 100,3 mln zł (89% tej wartości zrealizowała w ramach sprzedaży w kraju). Był to wynik o 23,7% lepszy niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Za 39,8% odpowiadała sprzedaż poliolefin, za 38% sprzedaż tworzyw technicznych, a za 22,2% sprzedaż tworzyw styrenowych.

Głównymi dostawcami surowców dla Korporacji KGL byli tacy ich producenci, jak Arkema, Synthos, MOL Group, Lotte Chemical, Total Petrochemical, Indorama. Współpraca z dostawcami odbywa się w przede wszystkim na podstawie długoterminowych relacji biznesowych. Tworzywa sprzedawane były w największej mierze do takich przetwórców, jak Harper Hygienics, Amica, Anis Opakowania, Plastic Form, PPHU Polipack, Cobi Factory, Carfi Polska, Kaem.

Proces dystrybucji tworzyw sztucznych do klientów realizuje KGL na dwa sposoby. W jednym modelu organizuje dostawy bezpośrednio do klientów końcowych na specjalne zamówienie (z pominięciem magazynów). W drugim wariancie utrzymuje magazyn granulatów tworzyw sztucznych, udostępniając towar mniejszym dystrybutorom lub producentom zgłaszającym popyt na małe ilości surowca (tzw. sprzedaż paletowa). Oferta tego typu skierowana jest do podmiotów, którzy ze względu na zróżnicowane wolumeny zamówień posiadają ograniczony lub utrudniony dostęp do producentów realizujących zamówienia o znacznych wolumenach.

Jak tłumaczą przedstawiciele spółki, opisując krajowy rynek dystrybucji tworzyw sztucznych, w ostatnich latach dostrzegany jest na nim wzmacniający się trend zacieśniania bezpośredniej współpracy pomiędzy odbiorcami oraz producentami w obszarze tworzyw standardowych. Trend ten w oczywisty sposób wpływa na funkcjonowanie podmiotów dystrybucyjnych i osiągane przez nich marże. Stąd też potrzeba skupiania się na rozwoju oferty w kategorii tworzyw technicznych, gdzie odbiorcy potrzebują dodatkowej profesjonalnej usługi doradczej związanej z wyborem i zastosowaniem tworzyw sztucznych.

Wyświetlono: 322

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej