Wiadomości - Chemia rolnicza - Ze świata

Clariant wspiera słowacką firmę w budowie fabryki etanolu celulozowego

22.09.2017

Słowackie przedsiębiorstwo Enviral zbuduje i uruchomi w Leopoldovie na Słowacji nowoczesną instalację do produkcji etanolu celulozowego. W tym celu podpisało porozumienie ze szwajcarską spółką Clariant na zakup stosowanej licencji, w oparciu o którą wdrożony zostanie proces.

Enviral wykorzysta oferowaną przez Clariant technologię Sunliquid. Pozwoli ona na produkcję etanolu celulozowego z pozostałości rolniczych. Moce produkcyjne instalacji mają wynieść ok. 50 tys. ton rocznie. Firma ze Słowacji do przetworzenia surowców w etanol celulozowy będzie wykorzystywać technologię Clarianta oraz kultury startowe z własnej platformy enzymów i drożdży.

- Po raz pierwszy sprzedajemy licencję dla technologii Sunliquid. Powstający przy jej pomocy celulozowy etanol będzie miał znaczący potencjał, jeśli chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych – powiedział Christian Kohlpaintner, członek Komitetu Wykonawczego koncernu Clariant.

- Dzięki współpracy z firmą Clariant, słowacka fabryka Enviral będzie jedną z pierwszych w Europie produkujących zaawansowane biopaliwa. Ten wyjątkowy projekt jest rezultatem intensywnej pracy, poszukiwania optymalnych rozwiązań oraz udanej walidacji technologii przeprowadzonej w pilotażowej fabryce Clarianta w Niemczech, przy użyciu biomasy dostarczanej ze Słowacji. Teraz, dzięki zaawansowanej technologii, możemy przekształcić ją w rzeczywistość komercyjną i pomóc Słowacji w osiągnięciu celów dotyczących zaawansowanych biopaliw – stwierdził Matej Sabol, prezes Enviral.

Etanol celulozowy to biopaliwo produkowane z drewna, słomy oraz innych niejadalnych części roślin.

Od 10 lat spółka Enviral jest także producentem bioetanolu (145 tys. ton rocznie). Chwali się, iż proces ten ma charakter bezodpadowy. Zakład posiada własną oczyszczalnię ścieków, która zapewnia wysoką czystość ścieków wyrzucanych. W procesie oczyszczania powstaje natomiast biogaz z wysoką zawartością metanu, który następnie wykorzystuje się do produkcji pary w kotłowni. Cały proces koncentruje się na minimalizacji zużycia energii elektrycznej i gazu ziemnego, dzięki czemu bioetanol wytwarzany przez Enviral umożliwia redukcję emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 60% w porównaniu z benzyną.

Wyświetlono: 627

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej