Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Chemtura w rękach Lanxessa

27.04.2017
Chemtura w rękach Lanxessa

Koncern Lanxess dokonał oficjalnego przejęcia spółki Chemtura. Połączona jednostka, działająca w segmencie dodatków i generująca roczną sprzedaż rzędu 2 mld euro, ma stać się silnym filarem całej grupy. Dla Lanxessa będzie też oznaczać wzmocnienie obecności na rynku północnoamerykańskim.

Lanxess, przejmując amerykańską spółkę Chemtura, wszedł w posiadanie jednej z najważniejszych na świecie jednostek produkujących dodatki opóźniające palenie i smary. Nabycie Chemtury, której całkowita wartość wynosi 2,4 mld euro, to największa akwizycja w historii niemieckiego koncernu. Firma ze Stanów Zjednoczonych zatrudniała 2,5 tys. osób w 20 zakładach w 11 krajach i generowała roczne przychody na poziomie 1,5 mld euro.

Poprzez zrealizowaną transakcję Lanxess znacząco wzbogacił swe portfolio w zakresie dodatków i stał się jednym z najważniejszych na świecie podmiotów działających w obszarze specjalistycznych środków chemicznych. Oprócz dodatków, jego portfolio poszerzyło się również o uretany i związki metaloorganiczne należące wcześniej do Chemtury.

– Przejęcie spółki Chemtura stanowi kolejny ważny krok w ramach naszego programu dostosowawczego i jest istotnym osiągnięciem na naszej drodze rozwoju. „Nowy Lanxess” przybiera właściwe kształty. Dzięki tym zmianom i jeszcze bardziej wyważonemu portfolio koncern będzie charakteryzował się o wiele większą stabilnością i rentownością. Jednocześnie przejęcie spółki Chemtura znacznie wzmocni naszą obecność na rozwijającym się rynku Ameryki Północnej. W tym regionie jesteśmy obecnie reprezentowani przez 24 zakłady produkcyjne (wcześniej 12) i zatrudniamy tam ok. 2,8 tys. pracowników (wcześniej 1,5 tys.). Udział regionu w światowej sprzedaży wzrósł z ok. 17% do 21% – podkreślił Matthias Zachert, prezes zarządu Lanxessa.

Oczekuje się, że roczne synergie z transakcji sięgną ok. 100 mln euro, a ich pełne wykorzystanie ma nastąpić do 2020 r. Lanxess sfinansował przejęcie głównie za pomocą emisji dwóch rodzajów obligacji korporacyjnych, obligacji hybrydowych, a także z dostępnych środków finansowych. Obligacje zostały pomyślnie wprowadzone do obrotu już w 2016 r.

Wyświetlono: 658

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej