Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Chemours zapowiada redukcję emisji gazów cieplarnianych

18.01.2017

Amerykańska firma chemiczna Chemours prognozuje, że do 2025 r. wprowadzane przez nią na rynek czynniki chłodnicze z rodziny Opteon przyczynią się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 325 milionów ton. Najnowsze szacunki firmy zakładają 8% poprawę w stosunku do prognozy z 2015 r.

Chemours to spółka zajmująca czołową pozycję na rynkach bieli tytanowej, produktów fluorowanych oraz rozwiązań dla przemysłu chemicznego. Zapowiedziała właśnie zwiększenie o ponad 8% przewidywanej redukcji emisji gazów cieplarnianych wynikającej ze stosowania produktów z rodziny Opteon. Jednocześnie spodziewa się, że seria czynników Opteon o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) wyeliminuje do 2025 r. ok. 325 milionów ekwiwalentu CO2 w skali globalnej.

- To nowe oświadczenie odpowiada dzisiejszemu wezwaniu ze strony światowych liderów z ponad 100 krajów do aktualizacji Protokołu Montrealskiego, w celu przyspieszenia zmniejszania ilości wodorofluorowęglowodorów (HFC) na rynku. Proponowana zmiana obejmowałaby wcześniejszy pierwszy stopień redukcji w krajach rozwiniętych oraz wcześniejsze zamrożenie ilości w krajach rozwijających się. Nasza firma w pełni popiera stałe wysiłki na rzecz zmniejszenia stosowania i emisji HFC o wysokim potencjale GWP. Wierzymy, że portfolio czynników o niskim GWP wprowadzone na rynek pod marką Opteon daje przemysłowi jasną wytyczną, jak można przejść na bardziej zrównoważone produkty bez jednoczesnego zmniejszania wydajności – mówi Paul Kirsch, prezes Chemours Fluoroproducts.

Związki fluorowane Opteon są, w ocenie firmy, przełomem wśród czynników o niskim GWP. Produkty te opracowano na bazie hydrofluoroolefin, takich jak HFO-1234yf i HFO-1336mzzZ, tak by spełniały coraz ostrzejsze globalne normy dotyczące HFC, przy zachowaniu lub poprawie wydajności w porównaniu do obecnych czynników. Spółka Chemours wprowadziła na rynek produkty Opteon do układów klimatyzacji samochodowych, chłodnictwa stacjonarnego i transportowego. Pracuje również nad nowymi produktami Opteon do stacjonarnych urządzeń klimatyzacyjnych, odzysku ciepła odpadowego oraz czynników pianowtórczych.

Przedsiębiorstwo jest w trakcie realizacji dwóch dużych inwestycji w obszarze produkcji czynników Opteon. Chodzi o zapowiedzianą już budowę nowego zakładu w Corpus Christi w Teksasie, który będzie zajmował się produkcją czynnika HFO-1234yf. Jego uruchomienie zaplanowano na drugą połowę 2018 r. Ponadto od ponad roku postępuje budowa największego na świecie zakładu produkującego HFO-1336mzzZ, który ma rozpocząć pracę w połowie 2017 r. Inwestycje te zwiększą potencjał produkcyjny czynników chłodniczych i czynników pianotwórczych o niskim GWP, dzięki czemu Chemours dostarczy swoim klientom rozwiązania niezbędne do spełnienia wymogów w ramach zmieniających się regulacji rynkowych.

Wyświetlono: 485

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej