Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Brenntag widzi potrzebę swego rozwoju w Azji

25.07.2017

Brenntag, największa dystrybucyjna firma na świecie, rozwija swoją stosunkową niewielką jak do tej pory obecność w Azji. Przedsiębiorstwo przejęło właśnie Wellstar Enterprises, czołowego dystrybutora regionu, wywodzącego się z Hongkongu oraz jego trzy spółki zależne działające w Chinach.

W tej chwili Azja, czyli największy chemiczny rynek świata, nie odgrywa w strukturze Brenntaga dominującej roli. Wystarczy powiedzieć, że jeśli chodzi o przychody lidera światowej dystrybucji, które w 2016 r. wyniosły 10,498 mld euro (w 2015 r. było to 10,346 mld euro), to na Azję przypadło zaledwie 9,6% łącznej sprzedaży. Europa, Bliski Wschód i Afryka (EMEA) odpowiadały za 43,7% wartości przychodów, a Ameryka Północna za 36,5%.

Zresztą na kontynencie azjatyckim Brenntag jest obecny dopiero od dziewięciu lat. Posiada tam 80 lokalizacji w 15 krajach. Dla porównania w regionie EMEA jest to 210 centrów dystrybucyjnych, a w Ameryce Płn. – 190. Łącznie Brenntag w 74 państwach całego świata prowadzi 550 obiektów dystrybucyjnych, w których pracuje 15 tys. osób.

Jak przyznają władze niemieckiej spółki, możliwości jej dalszego wzrostu opierają się nie tylko na pełnym zasięgu geograficznym prowadzonej działalności, szerokim portfolio produktów (ok. 10 tys. różnych typów chemikaliów), ale także na dużej różnorodności dostawców, klientów oraz obsługiwanych branż przemysłowych. 

Łącząc producentów chemikaliów, czyli swoich dostawców oraz firmy przetwórstwa chemicznego, czyli swoich klientów Brenntag oferować ma kompletne rozwiązania w zakresie dystrybucji. Kupuje duże ilości chemikaliów przemysłowych i specjalistycznych od różnych dostawców, osiągając w ten sposób tzw. ekonomię skali i możliwość zaoferowania pełnej gamy produktów dla ok. 185 tys. klientów. Oferuje ponadto rozwiązania wspierające, takie jak dostawy just-in-time, mieszanie produktów, formułowanie, przepakowywanie, zarządzanie zapasami, usługi techniczne i laboratoryjne w dziedzinie specjalistycznych chemikaliów.

Podstawą rozwoju firmy są akwizycje. W 2016 r. w regionie EMEA Brenntag dokonał kilku mniejszych przejęć. W Niemczech jego działalność została uzupełniona poprzez przejęcie Leis Polytechnik - polymere Werkstoffe i Grupy ACU Pharma und Chemie. Dokonano również przejęć w Republice Południowej Afryki, gdzie kupiono Plastichem (PTY) LTD i Warren Chem Specialties (PTY) LTD. W Ameryce Północnej poszerzono działalność w zakresie smarów, pozyskując Mayes County Petroleum Products i NOCO Inc. W regionie Azji i Pacyfiku Brenntag nabył w minionym roku chińskiego dystrybutora Zhong Yung, koreańską firmę Whanee Corporation oraz Grupę EPChem z Singapuru.
 

Wyświetlono: 415

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej