Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

BASF i Volkswagen prowadzą prace z zakresu elektrochemii

04.01.2017

Niemieckie koncerny BASF i Volkswagen rozwijają technologie odnoszące się do magazynowania i konwersji energii.

- Celem firmy BASF jest tworzenie chemii dla zrównoważonej przyszłości. Wiemy, że akumulatory są podstawą elektromobilności. Potencjał systematycznego postępu technologicznego w tej dziedzinie jest ogromny, ale nie brakuje też wyzwań naukowych, które musimy przezwyciężyć. Elektrochemia jest jedną z podstawowych dziedzin badań nad zrównoważoną mobilnością przyszłości. Dlatego potrzebujemy wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez najlepszych naukowców z całego świata, którzy inspirują się wzajemnie i stoją na czele zespołów badawczych, nieustannie opracowujących coraz nowsze i coraz doskonalsze rozwiązania – ocenia Martin Brudermüller, wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów Zarządzających oraz Chief Technology Officer w firmie BASF.

Z kolei Ulrich Eichhorn, Head of Group Research and Development w firmie Volkswagen AG, podkreśla nadrzędne znaczenie napędu elektrycznego dla przyszłej mobilności: - W Grupie Volkswagen realizujemy precyzyjną strategię wprowadzania pojazdów zasilanych akumulatorami elektrycznymi do seryjnej produkcji. Reprezentują one wiele naszych marek i są oferowane w różnych segmentach rynku. Jednakże głównym warunkiem sukcesu na rynku masowym jest opracowanie mocniejszych akumulatorów. Koncentrujemy się zatem na ścisłej współpracy nie tylko z partnerami z branży, ale także z wybitnymi przedstawicielami świata nauki – mówi Ulrich Eichorn z Volkswagena.

Przedstawiciele obydwu koncernów przyznają, iż znajomość procesów elektrochemicznych oraz ich zastosowania w dziedzinie materiałów, ogniw oraz systemów przechowywania jest kluczem do opracowania przyszłych urządzeń służących do magazynowania energii. Bez tych technologii nie można zapewnić przyjaznego dla klimatu i oszczędzającego zasoby zaopatrzenia w energię ze źródeł odnawialnych ani budować układów napędowych na potrzeby przyszłych systemów elektromobilności. Obecne urządzenia do magazynowania energii wciąż nie zapewniają wydajności oczekiwanej przez odbiorców energii i użytkowników pojazdów. Dlatego firmy Volkswagen i BASF starają się motywować badaczy pracujących na uczelniach i w korporacjach do jeszcze większego zaangażowania w dziedzinie elektrochemii i jej zastosowań.

Obydwie firmy wspierają od dawna badania, które przyczyniły się do lepszego zrozumienia podstawowych procesów dynamicznych zachodzących w akumulatorach, ograniczających ich wydajność oraz żywotność. Jednocześnie badania te przygotowały grunt do dalszego doskonalenia akumulatorów litowo-jonowych i istotnej poprawy ich parametrów. Poprzez wizualizacje reakcji elektrochemicznych zachodzących w skali od dziesiątych części mikrona do ułamków nanometra.

Wyświetlono: 679

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej