Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

BASF chce mieć superkomputer

30.03.2017

Największa chemiczna firma świata BASF chce stworzyć superkomputer do wykorzystania przy globalnych badaniach chemicznych. Wybrała koncern Hewlett Packard do skonstruowania takiej maszyny.

Nowy superkomputer Apollo System HPE ma pomóc firmie BASF zredukować czas potrzebny na symulację komputerową i modelowanie procesów chemicznych z kilku miesięcy do kilku dni. Prace nad wynalazkiem rozpoczną się w tym roku i odbywać się będą w centrali BASF, w niemieckim mieście Ludwigshafen. Strony przyznają, że powstać ma jeden z największych na świecie komputerów do przemysłowych badań chemicznych.

- Nowy superkomputer będzie wspierać zastosowanie i opracowywanie złożonych podejść do modelowania i symulacji, otwierając zupełnie nowe drogi dla naszych badań w BAS. Zostanie zaprojektowany i opracowany wspólnie przez ekspertów z HPE i BASF, aby dokładnie odpowiadać naszym potrzebom – powiedział Martin Brudermueller, wiceprezes zarządu i dyrektor technologiczny w BASF.

Nowy system umożliwi odpowiedzenie na skomplikowane pytania i skróci czas potrzebny do uzyskania rezultatów z kilku miesięcy do kilku dni na poziomie wszystkich obszarów badawczych. W ramach strategii digitalizacji BASF, firma planuje znacząco rozszerzyć swoje możliwości, aby przeprowadzać wirtualne eksperymenty za pomocą superkomputera. Pomoże to BASF zredukować czas wprowadzenia na rynek i koszty poprzez np. bardziej precyzyjne symulowanie procesów na powierzchniach katalizatorów lub przyspieszanie projektowania nowych polimerów o z góry określonych właściwościach.

„W dzisiejszej, opartej na przetwarzaniu danych gospodarce, komputery o dużej mocy obliczeniowej grają wiodącą rolę w napędzaniu postępu w zakresie eksploracji kosmosu, biologii i sztucznej inteligencji. Oczekujemy, że ten superkomputer pomoże BASF wykonywać z prędkością światła ogromnie skomplikowane obliczenia, dzięki czemu powstanie szeroki zakres innowacji, które pozwolą rozwiązać aktualne problemy i przyspieszą rozwój świata – stwierdził Meg Whitman, prezes i dyrektor naczelny Hewlett Packard Enterprise.

Z pomocą procesorów Xeon Intel, szerokopasmowego Omni-Path Fabric Intel o niskim opóźnieniu oraz oprogramowaniu do zarządzania HPE, superkomputer funkcjonować ma jako pojedynczy system o wydajności ponad 1 petaflop (1 petaflop odpowiada 1 biliardowi operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Dzięki takiej architekturze systemu, wiele węzłów sieci może jednocześnie pracować nad wysoce złożonymi zadaniami, w znaczący sposób skracając czas przetwarzania.

Nowy superkomputer będzie składać się z kilkuset węzłów sieci. Sprawi także, że Apollo Systems HPE udostępni klientom uproszczone możliwości zarządzania oraz zapewni elastyczność w zakresie dopasowywania ich rozwiązań do obciążenia roboczego.

Tagi


BASF IT
Wyświetlono: 584

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej