Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

AkzoNobel szuka autorów innowacyjnych pomysłów z dziedziny chemii

19.01.2017

Koncern chemiczny AkzoNobel rusza z globalnym projektem wspierającym prace badawczo – rozwojowe. Program o nazwie „Imagine Chemistry” adresowany jest do start-upów, zespołów badawczych, naukowców akademickich i studentów z całego świata. Celem jest stawienie czoła głównym wyzwaniom współczesnej chemii.

Konkurs składa się z pięciu etapów. Pierwszy, polegający na przyjmowaniu zgłoszeń, potrwa do 16 marca br. Drugi, obejmujący ten sam przedział czasowy, to zaproszenie wybranych chętnych, by przedstawili swoje propozycje innowacyjnych rozwiązań. W trzecim etapie (początek kwietnia) firma zorganizuje trzydniowe spotkania z wyselekcjonowanymi przez siebie kandydatami. Potem w czerwcu nastąpi skonfrontowanie projektów z ocenami ekspertów AkzoNobel oraz ogłoszenie zwycięzców, którzy rozpoczną oficjalną współpracę z koncernem.

Projekt „Imagine Chemistry” zakłada znalezienie innowacyjnych rozwiązań w pięciu obszarach. Chodzi o odkrycie rewolucyjnych metod recyklingu tworzyw sztucznych; sprawienie, że zakłady chemiczne przestaną odprowadzać ścieki; opracowanie materiałów na bazie celulozy jako alternaty dla produktów syntetycznych; produkcję biosurfaktantów i biodegradowalnych środków zagęszczających oraz opracowanie metod produkcji bioetylenu, czyli odejścia od procesu wytwórczego opartego na surowcach ropopochodnych.

Zakończenie prac nad projektami nastąpić miałaby w okresie trzech – pięciu lat.

AkzoNobel to koncern z siedzibą w Amsterdamie. Zatrudnia ok. 45 tys. osób w 80 państwach świata. Jest producent chemikaliów, materiałów wykończeniowych i wyrobów farmaceutycznych. W 2015 r. (to ostatnie dane) firma uzyskała przychody w wysokości 14,9 mld euro. W 40% wypracował je segment powłok, w 33% segment specjalistycznych chemikaliów, a w 27% segment farb dekoracyjnych. Głównym rynkiem zbytu dla firmy są państwa Europy, gdzie uzyskuje ona 43% swoich przychodów. Na Azję przypada 27%, a na Amerykę Płn. – 17%. Jeśli chodzi o końcowe branże, do których trafiają wyroby AkzoNobel to dominuje budownictwo. Od wielu lat produkty AkzoNobel znane są także w Polsce. Swoje pierwsze biuro przedsiębiorstwo uruchomiło w naszym kraju w 1993 r. Obecnie posiada tu magazyn, sieć dystrybutorów i mieszalni farb, jak również dysponuje fachowym serwisem technicznym.

Wyświetlono: 591

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej